Klan vydělával miliony eur tím, že měl pod kontrolou činnost uprchlického centra v Isola di Capo Rizzuto v Kalábrii, jednoho z největších v celé zemi. Pět set mužů, kteří ze ze strany policie zátahu účastnilo, zatklo téměř sedmdesátku podezřelých. Ti byli obviněni z vydírání, nelegálního držení zbraní, zpronevěry státních prostředků a krádeží.

Vedoucí tábora se činil

V táboře, který měla mafie více než deset let pod absolutní kontrolou, se v průměru pohybuje kolem 1500 imigrantů, převážně utíkajících do Evropy přes Libyi.

Mezi zatčenými je i 35letý šéf tábora Leonardo Saccoa, který je současně i vedoucím katolického sdružení Misericordia, která toto uprchlické centrum provozuje. Saccoa se často chlubíval vlivnými politickými styky. Policie se domnívá, že díky Saccoovým stykům byla smlouva o poskytování služeb a dodávkách potravin uzavřena právě s mafií, která tak vyvedla na své účty miliony eur z dotací EU určených na péči o uprchlíky.

Jak napsal italský The Local, Sacco měl na starosti také stravování uprchlického tábora na ostrově Lampedusa, který je vstupní branou do Itáoie a Evropy a současně jedním z nejkritičtějších míst migrační krize od konce 2. světové války.

Mrtvé duše za 10 titíc eur denně

Vedoucí komise pro boj s mafií Rosy Bindiová uvedla, že „zásah je důležitým momentem v boji proti mafii a její infiltraci do řízení uprchlické vlny".
V italských přijímacích centrech nyní žije kolem 175 tisíc uprchlíků, stát jim poskytuje materiální i psychologickou pomoc, zdravotní péči a kapesné. Italské ministerstvo financí počítá na letošní rok s celkovým rozpočtem na tuto kapitolu ve výši tří miliard eur (asi 80 miliard korun).

Letos připlulo do Itálie kolem 45 tisíc imigrantů, což je proti roku 2016 nárůst o 44 procent v porovnání se stejným obdobím roku 2016. Na kalábrijské přijímací středisko upozornil už v roce 2015 italský časopis L´Espresso. Zveřejnil vyšetřovací zprávu, podle které manažeři tábora kradli potraviny a uprchlíci často hladověli.

Místní prefektura měla už od roku 2014 podezření, že centrum vykazuje vyšší počet obyvatel tábora, než odpovídalo skutečnosti a inkasovalo na ně finanční prostředky. Podle L´Espressa inkasovala mafie jen v tomto táboře denně navíc 10 tisíc eur.

Zdroj: Youtube