Dětem bylo sedm a deset let. Šlo o Novozélanďany korejského původu a jejich matku odhalili v Jižní Koreji již dříve. Až nyní ovšem na ni korejský soud vydal zatykač. Policie ji vzala do vazby ve středu v jednu hodinu ráno tamního času ve městě Ulsan na jihovýchodním pobřeží. „Schovávala se ve svém bytě,“ popsala jihokorejská televizní stanice YTV. Žena při převozu na policejní stanici popřela, že by děti zavraždila. Zakrývala si přitom obličej kabátem, aby ji média nemohla identifikovat, uvedl deník The Washington Post.

Novozélandská policie potvrdila, že žena byla zadržena v souvislosti s vraždou dětí a podle informací stanice Sky News jí hrozí vydání na Nový Zéland. Tamní policisté také trvají na tom, aby jihokorejská justice držela podezřelou ve vazbě až do předání. „To, že jsme někoho zadrželi v zahraničí během tak krátké doby, je zásluhou asistence korejských úřadů a koordinace pracovníků novozélandského Interpolu,“ sdělila policie ve středečním prohlášení.

Soul 22. srpna potvrdil, že v roce 2018 do Koreje přiletěla příbuzná mrtvých dětí, která zemi od té doby neopustila. „Potvrzujeme, že žena je v Jižní Koreji a že je Novozélandské národnosti a korejského původu,“ uvedla tehdy korejská policie. Poté, co byly 26. srpna oběti identifikovány, začala policie ženu hledat, informuje stanice BBC. Nakonec ji odhalil policista v utajení. Identitu ženy ani jejích potomků úřady nezveřejnily.

| Video: Youtube

Novozélandští policisté neobjasnili, kdy se žena objeví u soudu ani kdy by se měla vrátit zpátky na Nový Zéland. Není dokonce ani jasné, zda policisté poletí do Koreje na nadcházející soudní jednání. V něm se rozhodne, zda ženu vydají novozélandským úřadům, píše stanice CNN. „Jelikož je nyní případ v rukou soudu, nejsme už v pozici, kdy můžeme tuto záležitost více komentovat,“ prohlásila policie.

Žena trpěla depresemi

Policisté kontaktovali její příbuzné, kteří jsou součástí korejské komunity na Novém Zélandu. Podle deníku New Zeland Herald otec dětí zemřel v roce 2017 na rakovinu. Viceprezident tamější korejské komunity Mijin Kim uvedl, že je to tragický příběh, který všechny šokuje.

Jiný člen komunity se Kimovi svěřil, že je ve spojení s matkou zatčené ženy. Odhalil, že když jí zemřel manžel, upadla do hluboké deprese, přičemž se jí nedostávalo téměř žádné pomoci. „Myslím, že to poukazuje na potřebu větší podpory pro ty, kteří potřebují pomoc v oblasti mentálního a duševního zdraví. A to jak ze strany vlády, tak i ze strany našich komunit,“ okomentoval případ Kim.

Doplnil, že pokud se žena na Nový Zéland vrátí, poskytne jí korejská komunita veškerou podporu, kterou během soudu bude potřebovat. „Je to opravdu smutný příběh a v myšlenkách jsme se všemi, kterých se to týká,“ dodal.

Kufr s ostatky dětí otevřeli v okresu Manurewa, na kterou dohlíží aucklandský radní Daniel Newman. Deníku New Zeland Herold řekl, že se mu po zadržení podezřelé ulevilo. „Doufáme v další informace, které přivedou pachatele před soud,“ prohlásil.

Dodal, že na něj zapůsobilo úsilí jak místních, tak i korejských policistů, kterým také poděkoval. „Tuto záležitost je potřeba vyřešit. Musíme vyprávět celý ten smutný příběh. Doufám, že k tomu brzy dojde. Velmi se to podepsalo na naší komunitě. Lidé potřebují případ uzavřít a posunout se dál,“ doplnil.

Může to trvat i roky

K případu se vyjádřil i prezident novozélandské policie Chris Cahill. Vysvětlil, že podobná mezinárodní vyšetřování jsou velmi komplikovaná a nemůže proto sdělit podrobnější informace. „Bývají obtížná i proto, že každá země má jiná pravidla. Neexistuje žádný mezinárodní soubor kritérií, které byste museli splnit. Takováto mezinárodní zatčení a vydávací řízení jsou neobvyklá a vzácná,“ vysvětlil.

Podle advokáta v oblasti lidských práv a trestního práva Tonyho Ellise může získávání důkazů pro vydání ženy trvat i roky. „I když Nový Zéland a Korejská republika mají smlouvu o vydávání osob, nemusí to nutně znamenat, že bude proces úspěšný,“ vysvětlil. Získávání důkazů komplikuje hlavně velký časový odstup od vraždy a objevení dětských ostatků.

Rodinu, která děti v kufru našla, policie s případem nespojuje a vyšetřování nepodléhají. „S úmrtím nemají nic společného a nález je pochopitelně rozrušil,“ řekl již dříve inspektor Tofilau Faamanuia Vaaelua.