„Ví se o množství zatčení, zadržení a o blokování vojska. Všechny vojenské jednotky na obvodu Moskvy jsou ve vysoké pohotovosti,“ tvrdí ukrajinská rozvědka s tím, že důvod není jasný.

Unian poukazuje na to, že se v Rusku dělá z armády obětní beránek za neúspěchy při ruské invazi na Ukrajině. V armádním vedení se provádějí personální změny. Podle Unianu se mluví o tom, že šéf takzvané Wagnerovy armády Jevgenij Prigožin a čečeneský vůdce Ramzan Kadyrov chtějí dosáhnout výměny ruského ministra obrany Sergeje Šojgua.

Ruský armádní generál Sergej Surovikin na snímku z 9. června 2017
Přísný a brutální. Ruské jednotky na Ukrajině mají nového velitele

Kadyrov, který byl od začátku ukrajinské války dvakrát povýšen, nedávno obvinil ruské armádní velení, že není schopné rychle zareagovat na zhoršení situace na ukrajinském bojišti. Domnívá se také, že by Rusko mělo použít na Ukrajině jaderné zbraně.

Šojgu jako obětní beránek? 

Unian píše, že Prigožinova i Kadyrovova slova se dostala do ruských sdělovacích prostředků, jimiž tak prošla vůbec poprvé kritika vojenského velení. Podle ukrajinského zdroje prezident Vladimir Putin zřejmě za neúspěch války obviní armádní velitele a možné je, že obětním beránkem se stane právě Šojgu.

Také ruská služba BBC uvádí, že ruské velení čelí bezprecedentní kritice v době potíží na frontě i při mobilizaci. Pobouření nad náborem do armády dávají najevo i poslanci a ozývají se výzvy, aby „se nelhalo“. Všímá si toho i nejvyšší vedení v Kremlu a Putin se podle agentury Bloomberg od léta nejméně dvakrát sešel s ruskými vojenskými dopisovateli. Naposledy krátce před vyhlášením 'částečné mobilizace'.

Protesty po vyhlášení mobilizace v Rusku
Noční můra Rusů: Mobilizaci se brání. Raději si zlomí ruce, nebo volí vězení

Bloomberg napsal, že na schůzkách reportéři mluvili o hrozné situaci na frontě a někteří odešli s pochybnostmi, zda se k Putinovi dostává celá pravda o této situaci. Nespokojenost vyvolává chaotická mobilizace - na frontu jsou odváděni lidé, kteří neodpovídají kritériím odvodu, vybavení si často shánějí sami a jejich výcvik vzbuzuje pochybnosti.

Četné personální změny 

K četným personálním změnám v armádě z minulých dní dnes přibyla další - velitelem jednotek na Ukrajině se stal dosavadní velitel Jižního vojenského okruhu a velitel ruských vzdušných a kosmických sil Sergej Surovikin, který má ze své působení v Sýrii přezdívku Surovyj. V pátek přišel o post velitele Východního vojenského okruhu generál Alexandr Čajka. Už začátkem týdne se potvrdily zprávy, že velení se změnilo i u Západního vojenského okruhu a minulý týden přišel o svou funkci náměstek ministerstva obrany zodpovědný za logistiku.