Basam Ísá známý v jihoafrickém podsvětí jako Sam Ísá nebo Černý Sam zemřel minulý víkend v Bedfordview východně od Johannesburgu, jen pár bloků od svého domova. Neznámý útočník vypálil na jeho Audi Q7 více než 33 střel. Podle Bolhuise se Ísá živil obchodováním s drogami. „Jeho hlavní dodavatelé pocházeli z Jižní Ameriky," uvedl jihoafrický vyšetřovatel. „Dovážel kokain z Brazílie do Jižní Afriky a ti, kteří si ho tady kupovali, ho pak prodávali v nočních klubech a podobných podnicích. Ísá byl v těchto drogových obchodech prostředníkem," dodal Bolhuis. Už čtyři týdny před svou smrtí byl podle něj Jihoafričan zmlácen kvůli tomu, že svým brazilským dodavatelům neplatil.

Podle vyšetřovatele pak naopak Radovan Krejčíř dlužil Ísovi, mělo jít o dva miliony randů (téměř čtyři miliony Kč). Drogový dealer prý na Čecha tlačil, aby mu peníze vrátil a pár dní na to byl mrtvý, poznamenal jihoafrický deník The Post.

Krejčíř tvrdí, že se znal s Ísou jen zběžně a že se pouze párkrát setkali ve městě Bedfordview. Nicméně podle některých informací byl zavražděný muž spatřen den před svou smrtí právě před domem českého podnikatele.

Jsou do vraždy zapletení zkorumpovaní policisté?

Mike Bolhuis si zároveň myslí, že jsou do vraždy zapletení zkorumpovaní policisté. „Zjistili jsme, že Ísá byl zastřelen zbraní, kterou vlastní policie a armáda. Našli jsme na místě činu nábojnice," upřesnil vyšetřovatel.

Nezávislý jihoafrický vyšetřovatel Paul O'Sullivan již dříve zjistil, že Ísá pobýval v Jihoafrické republice s falešnými dokumenty. Devětačtyřicetiletý Libanonec naposledy prý v zemi oficiálně pracoval v roce 2008. „Jeho úvěrová historie ukazuje, že byl před lety zaměstnán u firmy na zpracování kovů. Od té doby nejsou záznamy o tom, že by měl nějaké zaměstnání," podotkl O'Sullivan. Podle Bolhuise utekl Ísá před šestnácti lety z Francie, kde byl odsouzen za antisemitský útok.

Jihoafrická média minulý víkend napsala, že by Krejčíř mohl představovat spojovací článek mezi vraždami dvou členů jihoafrického podsvětí, Libanonce Ísy a Leona Davise zastřeleného o týden dřív na předměstí Kapského Města. Krejčíř, kterého jihoafrická média dávají do souvislosti i s vraždami dalších podnikatelů a lidí z podsvětí jako Němce Uweho Gembaly a majitele sítě striptýzových klubů Lollyho Jacksona, zapojení do těchto incidentů důsledně odmítá. Minulý týden v neděli dostal výhrůžnou textovou zprávu další někdejší blízký Krejčířův společník Jerome Safi s tím, že „je na řadě".