Zvýšená seismická aktivita, erupce prachu, dýmu a páry, ohnivé erupce či sesuvy půdy jsou neklamnými znaky, že hrozba Mount Agung je bezprostřednější než kdykoli předtím. Ohroženou oblast v okruhu 10 kilometrů od vulkánu zatím opustilo 40 tisíc lidí. Podle guvernéra ostrova se evakuace může dotknout až 150 tisíc obyvatel. Lidé by se také kvůli nebezpečným sesuvům půdy měli držet dále od řek.
Zavřené frekventované letiště na Bali uvěznilo 59 tisíc turistů. Opatření platí kvůli šest kilometrů vysokému mraku popelu zatím do úterního rána, každých 6 hodin se však bude přehodnocovat a prodlužovat, dokud nebezpečí nepomine. „Teď si budeme muset najít hotel a utratit další peníze, které nám nikdo neproplatí,“ posteskl si pro deník Guardian pár mladých Kanaďanů.
Indonéský ministr pro turismus Arief Yahya uvízlé cestovatele vyzval, aby nepodléhali panice. „Požádali jsme aerolinky, aby připravily odškodné,” ubezpečil je Yahya. Dodal, že turisté by měli být přepraveni autobusy a trajekty na jiná letiště.
Bali je nejvyhledávanější turistická destinace v Indonésii. Více než pět milionů turistů ročně lákají zdejší pláže ideální pro surfování, bujná zelená vegetace i desítky starobylých hinduistických chrámů. Mnohé z nich leží i na úpatí Mount Agungu, který je se svou třítisícovou výškou nejposvátnější sopkou ostrova.
Chrámový komplex Pura Besakih unikl jen těsně poslední velké erupci sopky v roce 1963, která zabila více než tisíc lidí. Vysoké ztráty na životech byly tehdy způsobeny faktem, že úřady nenařídily evakuaci. V Indonésii žije nejvíce lidí na světě v těsné blízkosti aktivních vuklánů.
Zde sledujte permanentně zapnutou kameru nasměrovanou na sopku: