Soudce Randolph Moss odsoudil poradce v oblasti zahraniční politiky George Papadopoulose na dva týdny, přičemž zvážil jak žalobu, tak vyjádřenou lítost obžalovaného. Zdůraznil ale, že Papadopoulos "lhal při vyšetřování, které bylo důležité pro národní bezpečnost." Informuje o tom agentura AFP.

Mezi Papadopoulosovy kontakty, jež poradce agentům FBI zatajil, patřil například londýnský profesor Joseph Mifsud, který mu měl říct, že Rusové mají "špínu" na Trumpovu demokratickou soupeřku ve volbách Hillary Clintonovou v podobě tisíců e-mailů.

Rusko obvinění Spojených států ze zásahu do prezidentské kampaně trvale odmítá. Také americký prezident Donald Trump trvá na tom, že se jeho strana nedopustila v kampani žádných nezákonností. Informuje o tom agentura Reuters. 

Muellerovi žalobci žádali u soudu v distriktu Columbia, aby Papadopoulos dostal za bránění ve vyšetřování a nespolupráci vězení v délce až půl roku. Podle žalobců znemožnilo Papadopoulosovo lhaní, jehož se měl dopustit při dobrovolném rozhovoru s FBI 27. ledna 2017, "předvolat profesora nebo ho potenciálně zadržet či zatknout, dokud byl ještě ve Spojených státech". Žalobci dále uvedli, že Papadopoulos příliš nepomáhal ani poté, co byl konfrontován s vlastními e-maily, texty a dalšími důkazy, a snažil se jen o to, aby na něm neulpěla vina. 

Podmínečný trest?

Papadopoulosovi právníci takovou charakterizaci jednání svého klienta odmítli a žádali o podmínečný trest. "Trestný čin pana Papadopoulose byl bezpochyby vážný, protože věcně učinil před agenty FBI nepravdivé prohlášení. Ale tvrdit, že jeho lež poškodila vyšetřování, je spekulativní a v rozporu s důkazy," uvedli ve svém prohlášení Papadopoulosovi právníci.

Papadopoulos byl zachycen v březnu roku 2016 na fotce, jak sedí u stolu s Trumpem, jeho tehdejším poradcem Jeffem Sessionsem a dalšími poradci v oblasti zahraniční politiky. Na tomto setkání údajně navrhl, že zprostředkuje schůzku mezi Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Sessions prohlásil před americkým Kongresem, že s tímto návrhem nesouhlasil, ale podle Papadopoulosových právníků to bylo jinak a jak Trump, tak Sessions se stavěli k návrhu vstřícně.

Soud potvrdil, že byl o rozdílech ve svědectvích Sessionse a ostatních účastníků schůzky informován.