O vyrovnání mezi městem a dvěma nejmenovanými stranami, které vlastní nebo jsou pojistiteli „velké většiny" některých dluhopisů, informovali v pátek vyjednávači bankrotového soudu. Podle agentury Reuters jde o nezajištěné dluhopisy vydané městem, na které se vážou omezení na výši daně z nemovitosti.

Město naposledy odhadovalo, že věřitelé dostanou jen deset až 13 procent ze zhruba 163,5 milionu dolarů v těchto dluhopisech. Proti nesplácení pojišťuje velkou část tohoto dluhu společnost Ambac Assurance Corporation. Ta urovnání s městem podle listu The Wall Street Journal potvrdila.

Podle vyjednávačů zbývá v případu dořešit ještě několik důležitých sporů. V polovině srpna pak začne klíčové soudní jednání, které má určit, zda je plán města na likvidaci dluhu ve výši 18 miliard dolarů a opuštění režimu ochrany regulérní a uskutečnitelný.

Detroit se v minulosti proslavil jako kolébka a centrum amerického automobilového průmyslu. Po svém postupném rozkladu se ale stal nejchudším velkoměstem Spojených států.