O rozhodnutí odpovědných orgánů informovala italská agentura ANSA. „V případě skutečného nebezpečí je vláda připravena povolit demolici,“ píše se v nejnovější zprávě.

Dodnes se rovněž hovořilo o tom, zdali k neštěstí svým dílem nepřispěly probíhající rekonstrukce mostu. Hubert Weissteiner, ředitel opravářské společnosti Weico Feldthurs, nicméně vydal prohlášení, že hlavní jeřáb, o který se firma měla při opravách opřít, ještě ani nebyl uveden do provozu.

K vyjádření o rozhodnutí ohledně demolice přispěly i skřípavé zvuky, které v posledních dnech vydává východní pilíř mostu. Záchranáři odmítli, že by se jednalo o vítr, už od neděle tak probíhá prohledávání okolních budov a zachraňování všeho, co je jejich bývalým obyvatelům blízké.

Trump chce pomoci

Prvním pěti rodinám o celkovém počtu 21 lidí již bylo předáno náhradní bydlení. Budovy vlastní soukromá společnost Arte a jsou vystavěny v janovské čtvrti Bolzaneto. Klíče lidem předávali guvernér regionu Ligurie, do něhož město spadá, Giovanni Toti a starosta Janova Marco Bucci.

Právě Toti posléze absolvoval telefonický rozhovor s italským premiérem Giuseppem Contem, jenž mu poblahopřál ke "včasnosti zásahu". S Contem již dříve hovořil i prezident USA Donald Trump, který vyjádřil upřímnou soustrast a dodal, že Američané jsou v případě potřeby připraveni pomoci.

Firma Autostrade per l‘Italia, jež měla most a jeho údržbu na starosti, bude v nejbližší době čelit soudu, u něhož jí hrozí odebrání licence. Podle zmíněné italské agentury má nyní společnost patnáct dní na to, aby na obžalobu reagovala a přednesla protinávrhy.

Polcevera Viaduct, nebo také podle svého tvůrce Morandiho most, byl vybudován v letech 1963 až 1967 italskou společností Società Italiana per Condotte d’Acqua. Stavba měla celkovou délku 1102 metrů, mostovka byla umístěna ve výšce 45 metrů nad terénem. Most byl zavěšen na třech betonových pilířích, které dosahovaly výšky 90 metrů.

V době neštěstí se na viadiktu nacházelo 35 osobních aut a tři kamiony. Mezi spadlými vozidly byl i český kamion pražské firmy Sped-it, jeho řidič nehodu přežil. Ke zřícení asi dvousetmetrového úseku mostu, který je součástí dálnice A10, došlo minulý týden v úterý krátce po poledni. 

V Janově se v sobotu uskutečnil státní pohřeb obětí, celkem jich bylo za účasti nejvyšších představitelů země pohřbeno osmnáct. Rodiny dalších dvaceti mrtvých státní pohřeb odmítly, a to na protest proti údajnému zanedbání údržby mostu ze strany státu a provozovatele dálnice. V celé zemi pak byl ve stejný den vyhlášený státní smutek.