Po volbách prohlašovali Trumpovi voliči, že jejich favorit rychleji mluví, než koná a že snad všechno to, co v kampani nasliboval, nesplní. Zdá se, že se mýlili. Jedním podpisem zrušil Obamovu zdravotnickou reformu, druhým škrtem pera pacifickou obchodní smlouvu a jeho třetí podpis odstartoval výstavbu bytelné betonové zdi na americko-mexické hranici.

Čtěte také: Reakce na Trumpův soupis: Albrightová by se označila za muslimku

Shodou okolností tak učinil ve dnech, kdy je v USA mexický ministr zahraničí a dojednává detaily ohledně státní návštěvy mexické hlavy státu v USA. Navíc mexickému protějšku vzkázal, aby raději zůstal doma, pokud Mexiko zeď nezaplatí. Přitom hned po podpisu exekutivního příkazu Trump řekl, že stavba zdi vzájemné vztahy obou zemí posílí. „Bude to velmi dobré pro Mexiko," uvedl.

Mexický prezident Enrique Peňa Nieto nakonec včera návštěvu USA zrušil.

12, 20, NEBO 50 MILIARD?

O čem se zatím moc nehovoří, je cena za novou betonovou zeď, která by měla doplnit nebo nahradit asi polovinu stávajícího plotu na společné hranici. V kampani hovořil Trump o tom, že vyjde na 12 miliard dolarů. Jak se pro Českou televizi vyjádřil publicista Tomáš Klvaňa, výstavba by mohla vyjít až na dvacet miliard. Také není jasné, jak velkou sumu na výstavbu odsouhlasí americký Kongres. Podle serveru Massachusettského technologického institutu se náklady mohou vyšplhat přes 50 miliard dolarů.

Velká Trumpova zeďZdroj: DENÍK

Prezident zdůraznil, že zeď ochrání Spojené státy před kriminalitou nelegálních imigrantů. „Zločinnost imigrantů je nesrovnatelně nižší v porovnání s kriminalitou většinových Američanů," komentoval výrok Tomáš Klvaňa. Upozornil, že 11 milionů nelegálních obyvatel USA nepřelezlo plot na inkriminované hranici, ale do USA přicestovalo letadly a už v zemi zůstalo.

Idea opevněné jižní hranice USA se datuje už do období prezidenta Billa Clintona před dvaceti lety. Fakticky se ale začala budovat za prezidenta George Bushe jr. Tehdy vznikly prv-ní z dosud stojících 1000 kilometrů. Původně se počítalo se složitým a drahým systémem kamer, radarů a čidel. Nakonec vznikla levnější varianta vysokého plotu. Neoplocená i oplocená část je pod trvalým dohledem stráží. V současnosti tvoří hranici i přírodní překážky, třeba řeka Rio Grande. Legální překračování umožňuje asi 50 hraničních přechodů.

Přečtěte si: 

Spor o zeď: Trump vyzýval mexického prezidenta ke zrušení cesty. Ten poslechl

Mexiko vrací úder: my zeď nezaplatíme, ale američtí spotřebitelé