Oba kandidáti spolu debatovali za bouřlivé atmosféry na kyjevském olympijském stadionu. Kdo bude první hovořit, určil hod mincí. Vyhrál Zelenskyj. Během pětiminutové úvodní řeči vítěz prvního kola voleb poděkoval svým stoupencům a zkritizoval Porošenka za to, že nesplnil své sliby a že během svého působení ve funkci stále bohatne. "Nejsem politik, jsem obyčejný člověk, který chce změnit tento systém. Jsem důsledkem vašich chyb a slibů," obrátil se populární komik Zelenskyj na Porošenka.

Současný prezident Porošenko naopak svého protivníka obvinil z toho, že získává peníze z Ruska, není transparentní a skrývá se před médii. "Hlavním rizikem je nekompetentnost. Říkáte, že jste se přišel učit. Nechal byste ale nezkušeného lékaři či pilota, aby pro vás pracoval?" uvedl ukrajinský vůdce. Vyjádření obou kandidátů často přerušovaly pokřiky či potlesk tisíců lidí, kteří do fotbalové arény přišli.

Zelenskyj, který 31. března snadno zvítězil v prvním kole prezidentských voleb, má v průzkumech velký náskok před Porošenkem. Zdá se, že Ukrajinci jsou ochotní dát šanci nováčkovi vzhledem k hlubokému zklamání z nynějšího prezidenta po jeho pěti letech vládnutí poznamenaného nízkou životní úrovní, obviněními z korupce a trvajícím konfliktem s povstalci na východě země podporovanými sousedním Ruskem.

Porošenko ještě před debatou povzbuzoval své přívržence

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes ještě před večerní debatou se svým vyzyvatelem a favoritem nedělních voleb hlavy státu Volodymyrem Zelenským přišel na ústřední kyjevské náměstí Nezávislosti, zvané Majdan, aby burcoval své přívržence před klíčovým kláním.

"Otevřeme (dalším Ukrajincům) oči. Toto není volba mezi Zelenským a Porošenkem, jak se někomu zdá. Víme přesně, co je v sázce v těchto volbách - zda bude Ukrajina pokračovat po cestě do Evropské unie a NATO, anebo se vše zase zabrzdí," prohlásil stávající šéf státu, kterému průzkumy přisuzují v neděli jen zhruba čtvrtinu hlasů.

Ze slov jeho vyzyvatele podle Porošenka stále častěji prosvítá obraz země podřízené Rusku a ruský prezident Vladimir Putin prý sní o slabém prezidentovi-nováčkovi a o chaosu na Ukrajině. "Experiment" s hercem Zelenským, který hlavu státu ztvárnil jen v televizním seriálu, má podle něj vést k tomu, aby se Ukrajinci vzdali své svobody a důstojnosti. Zdůraznil, že o funkci hlavy státu a tím i vrchního velitele ozbrojených sil se uchází "dezertér", který se sám vyhnul službě v armádě.

Porošenko slíbil, že pokud jej v neděli znovu zvolí do čela státu, Putina čeká v příštích pěti letech velká porážka na Ukrajině. "Přejdeme spolu přes bod, od kterého nebude návratu, nikdo nikdy více neuvidí Ukrajinu v ruském objetí a vstoupíme do EU," zdůraznil Porošenko podle webu listu Ukrajinska pravda.

O den dříve ukrajinský politik a oligarcha Viktor Medvedčuk, považovaný za spojence Kremlu, dal veřejně na známost, že Moskva by mohla být ochotna uzavřít se Zelenským jako novým ukrajinským prezidentem dohodu znamenající opětovné získání ukrajinské kontroly nad územím ovládaným proruskými separatisty v Donbasu na východě země.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že žádné speciální "kšefty" Moskvy s Kyjevem nejsou zapotřebí, stačilo by budovat normální vztahy. Rusko nicméně doufá, že nový ukrajinský prezident nebude stoupencem války a na rusko-ukrajinské vztahy bude hledět jinak, než stávající šéf státu. Nicméně ani postoj Zelenského dosud není Moskvě jasný.