"Vyzývám vás, abyste udělali víc," prohlásil ukrajinský prezident. To, co nyní "každý den" zažívají obyvatelé ukrajinských měst, přirovnal k útoku Japonců na americký přístav Pearl Harbor v roce 1941 a k teroristickým útokům z 11. září 2001. "Nové balíky sankcí jsou potřeba každý týden, dokud se ruská vojenská mašinérie nezastaví," pokračoval.

Zelenskyj svým dnešním projevem pokračoval v sérii virtuálních vystoupení před zahraničními lídry poté, co se stejným způsobem spojil s britským či kanadským parlamentem. Američtí zákonodárci na začátku i na konci jeho vystoupení tleskali vestoje, někteří se podle reportérky deníku The New York Times při videoprojevu "slyšitelně" bránili slzám. Součástí Zelenského poselství bylo také dramatické video, které stavělo do kontrastu aktuální zkázu ukrajinských měst s tím, jak v nich život vypadal dříve.

Hasiči v kyjevě hasí požár budovy po bombovém útoku ruské armády.
Bezletová zóna nad Ukrajinou? Šlo by o nebezpečnou a nákladnou operaci

Na city kongresmanů a senátorů ukrajinský prezident apeloval i odkazy na vize otců zakladatelů americké demokracie nebo bojovníka za občanská práva Martina Luthera Kinga. Svůj projev pak zakončil osobnější pasáží v angličtině. "Dnes je mi 45 let… Nevidím žádný smysl v životě, když nemůže zastavit umírání," řekl, načež adresoval několik vět přímo americkému prezidentovi Bidenovi. "Přeji vám, abyste byl lídrem světa. Být lídrem světa znamená být lídrem míru," uvedl.

Celé vystoupení Volodymyra Zelenského v americkém Kongresu:

Zdroj: Youtube

Ukrajinský prezident předtím zopakoval, že Ukrajinci ani po třech týdnech bojů vůbec nepomýšlí na kapitulaci. Apeloval však na posílení podpory ze strany USA a jejích spojenců, kteří Kyjevu dodávají zbraně i další materiál a posílají ukrajinské vládě peníze.

Zelenskyj znovu hovořil o vytvoření bezletové zóny, což ovšem Západ vytrvale odmítá kvůli obavám z přímé konfrontace mezi jednotkami NATO a ruskými silami. "Žádáme toho příliš?" tázal se prezident, přičemž navrhl i "alternativu" v podobě dodávek protileteckých systémů. Konkrétně hovořil o "S-300 a podobných systémech", čímž odkazoval na ruskou protivzdušnou techniku, kterou mají ve výbavě i členské státy NATO Slovensko, Bulharsko a Řecko.

Přání by se mu mohlo brzy vyplnit, neboť vláda USA se podle amerických médií chystala ještě dnes oznámit nový balík obranné pomoci v hodnotě stovek milionů dolarů, který zahrnuje i protiletecké střely. USA už na Ukrajinu poslaly tisíce protitankových střel, granátomety nebo systémy pro monitorování vzdušného prostoru, napsala agentura AP.

V Kongresu v této souvislosti panuje na poměry posledních let nevídaná jednota mezi republikány a demokraty. Zákonodárci z obou hlavních stran dokonce opakovaně tlačí na prezidenta Bidena, aby přijímal silnější kroky na podporu Ukrajiny.

Premiér Petr Fiala (vlevo) po příletu z Ukrajiny do Prahy.
Ukrajina potřebuje především dodávku zbraní, prohlásil Fiala po návratu z Kyjeva

Zelenskyj k některým členům Kongresu promluvil už zkraje měsíce, načež zákonodárný sbor během několika dní schválil nový státní rozpočet zahrnující skoro 14 miliard dolarů vyčleněných na pomoc Ukrajině či sousedním státům Evropské unie. Americký Senát kromě toho jednomyslně schválil rezoluci, která označuje ruského prezidenta Vladimira Putina za válečného zločince

Co se týče sankcí, USA už podobně jako Evropská unie nebo Británie představily několik balíků a naposledy postihy vystupňovaly v pátek, když na sankční seznam zařadily mimo jiné rodinu kremelského mluvčího Dmitrije Peskova. Podle Zelenského musí Spojené státy úplně přerušit ekonomické styky s Ruskem. "Mír je důležitější než příjmy," prohlásil.