"Nikdy na měl nebyl vyvíjen nátlak a nebyly stanoveny žádné podmínky," řekl Zelenskyj na konto rozhovorů kolem jeho možné cesty do Bílého domu či vojenské pomoci USA. Dodal, že prezident v ukrajinském systému nemá pravomoc nařídit generálnímu prokurátorovi či vyšetřovacím orgánům, aby pracovali na určitém případu.

Americký prezident Donald Trump.
Trumpův hovor se Zelenským: Skandál je pohroma i pro Ukrajinu

Informace o telefonátu mezi Trumpem a Zelenským uskutečněném 25. července vyvolaly snahu demokratických členů Kongresu sesadit Trumpa z funkce skrze ústavní žalobu (tzv. impeachment). Ukrajinský prezident až do víkendového interview o záležitosti se zahraničními sdělovacími prostředky nehovořil, píše Kjódó.

Na problematický hovor upozornil neznámý pracovník amerických tajných služeb, podle kterého chtěl Trump na svůj protějšrk jako páku použít vojenskou pomoc poskytovanou Ukrajině. Záznam rozhovoru zveřejněný Bílým domem ukazuje, že Trump na slova Zelenského o pokračování spolupráce v obraně reagoval výrokem: "Byl bych ale rád, kdybyste nám prokázali jednu laskavost."

Podle oficiálního zápisu Zelenskyj následně ujistil, že nový generální prokurátor "se na situaci podívá". Ukrajinský prezident v rozhovoru s Kjódó řekl, že pouze dával najevo, že Ukrajina může Spojeným státům vyjít vstříc, pakliže by američtí prokurátoři chtěli ve věci podniknout další kroky. Ukrajinští státní zástupci se podle Zelenského budou zabývat jakoukoli žádostí ze strany svých amerických protějšků, bude-li učiněna "v souladu s našimi zákony".

Výzva k vyšetřování

Prezident Trump několik dní před telefonátem s ukrajinskou hlavou státu zmrazil 400 milionů dolarů (9,4 miliardy korun) určených na pomoc Ukrajině. Kromě finanční podpory byla ve hře také cesta Zelenského do Bílého domu, kterou podle interní komunikace zveřejněné Kongresem dohadovali poradci obou stran.

Tank proruských separatistů u ukrajinského Luhansku
Pokrok v jednání o Donbasu: Kyjev uzná zvláštní status povstalců

V den klíčového telefonátu vzkázal do Kyjeva tehdejší zvláštní zmocněnec Spojených států pro Ukrajinu Kurt Volker, že byl v kontaktu s Bílým domem a že datum návštěvy Zelenského ve Washingtonu bude definitivně dohodnuto "za předpokladu, že prezident Z přesvědčí Trumpa, že bude vyšetřovat".

Tento týden nakonec Trump před novináři otevřeně vyzval k vyšetřování Bidenových Čínu, kde Biden mladší podnikal. Vyšetřování veřejně doporučil také Kyjevu.