Zelenskyj před týdnem získal v prvním kole 30 procent hlasů, téměř dvojnásobek ve srovnání s dosavadním prezidentem Petrem Porošenkem. Ve druhém kole se utkají 21. dubna.

Prezidentské volby na Ukrajině 2019
Volby na Ukrajině: Zelenskyj postupuje do druhého kola, Tymošenková neuspěla

"S Ruskem je jednoznačně třeba hovořit," řekl Zelenskyj, herec, scénárista a moderátor, který získal popularitu díky roli prezidenta v komediálním seriálu Sluha národa. "Jednání se musí uskutečnit, a to za přítomnosti zástupců Západu," konstatoval. Na dotaz, zda je připraven k osobní schůzce s Putinem, bez váhání přitakal.

Obětovat území ani obyvatelstvo Ukrajina ale nikdy nebude, upozornil Zelenskyj. "Územní celistvost Ukrajiny musí být trvalá. Hlavním úkolem teď je udělat první krok, zastavit palbu. Je třeba pokračovat v minském mírovém procesu, který je třeba reformovat," uvedl Zelenskyj. Ukrajina podle něj musí také začít informační válku, kterou musí vyhrát.

Tomáš Jirsa
Válku v Donbase může ukončit jedině Putin, říká senátor Tomáš Jirsa z ODS

Dva týdny před rozhodujícím hlasováním o hlavě státu se oba soupeři přou o místo a formu předvolební debaty, kterou prezidentským kandidátům na Ukrajině ukládá zákon. Zelenskyj vyzval Porošenka k debatě na kyjevském stadionu Olimpijskyj, což Porošenko s výhradami přijal. Prezident svého soka pozval k debatě na příští neděli večer. "Zvu diváky, všechny (televizní) kanály, debata se uskuteční v místě, které vybral pan Zelenskyj… Putin chce slabého prezidenta, jsem přesvědčen, že Ukrajina to nedopustí," prohlásil Porošenko.

Ukrajinská ústřední volební komise minulý týden kandidáty upozornila, že oficiální debata se podle zákona může uskutečnit jen ve vysílání kyjevské veřejnoprávní televize a v jejím studiu. Porošenko platnost tohoto nařízení připustil, nicméně dal na vědomí, že je ochoten debatovat se svým soupeřem podle jeho podmínek.

Luboš Palata
Glosa Luboše Palaty: Ukrajinské volby jsou zázrak samy o sobě