Na otázku moderátora týkající se možnosti vypuknutí naprosté války s Ruskem Zelenskyj podle ruské státní tiskové agentury odpověděl: "Ano, může se to stát." Hned však také dal najevo, že by to považoval za chybnou variantu vývoje. "Potom už nikdy nebude existovat sousedství Ruska, Ukrajiny a Běloruska," poznamenal.

Vojenská přehlídka v KLDR
KLDR slavila výročí svého vzniku. Vojenská přehlídka se obešla bez raket

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov v reakci označil úvahy o možnosti války mezi Ruskem a Ukrajinou za apokalyptické a Kreml by se jimi nechtěl zabývat. "Nechtěli bychom se oddávat žádným apokalyptickým očekáváním," citoval mluvčího TASS.

Podle ukrajinského prezidenta se Ukrajinci a Rusové stali nepřáteli, vznikla mezi nimi velká propast. Neví, jak překonat tuto situaci, ale doufá, že časem se vztahy přece jen zlepší. Nicméně naději, že "zvítězí dobro" spojil s tím, že "vše se vrátí zpět - území, lidé a pravděpodobně i vztahy".

Anexe Krymského poloostrova 

Vztahy obou zemí klesly postupně na bod mrazu po svržení proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče na jaře 2014. Rusko reagovalo okupací a anexí Krymského poloostrova, kterou Kyjev ani převážná většina mezinárodního společenství neuznává.

Moskva také podpořila proruské separatisty na východě Ukrajiny, kde si boje dosud vyžádaly na 13 tisícmrtvých. Rusko tvrdí, že separatisty nevyzbrojuje, přestože četné důkazy svědčí o opaku.

Zelenskyj dnes rovněž řekl, že by se chtěl sejít s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Setkání by však podle něj muselo být "věcné, nikoli jen deklarativní".

Oběť prvního ostřelování Leningradu německými vojsky, 10. září 1941
Blokáda Leningradu změnila válku. Hitler chtěl město zcela zničit, přepočítal se

Ukrajinský prezident také dal najevo přesvědčení, že Ukrajina je připravená stát se členem Severoatlantické aliance, "pokud jde o úroveň naší armády a úroveň našich specialistů", a že NATO Ukrajinu potřebuje. "Neprosíme. Říkáme, že se nám zdá, že nás NATO potřebuje, zdá se nám, že bez Ukrajiny nebude silná Evropská unie," prohlásil Zelenskyj.

Zelenskyj: NA USA se můžeme spolehnout

Připustil přitom, že při nedávné návštěvě ve Washingtonu nedostal přímou odpověď ohledně stanoviska Spojených států ke vstupu Ukrajiny do NATO. Nicméně je přesvědčený, že se Kyjev může na Američany spolehnout.

"Můžeme se na USA spolehnout, protože naše vztahy jsou na jiné úrovni," řekl Zelenskyj.