Znění telegramu zveřejnil v úterý 4. července Pražský hrad. Podle Zemana je americký svátek, který připadá právě na tento den, významný pro všechny lidi světa, sdílející hodnoty jako svoboda a spravedlnost.

V předchozích čtyřech letech Hrad nevydal tiskovou zprávu o tom, že by Zeman poslal podobnou gratulaci Trumpovu předchůdci Baracku Obamovi. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na dotaz ČTK, zda Zeman v minulosti přál i Obamovi, neodpověděl.

Zeman v telegramu oceňuje Trumpovo působení v čele USA od jeho lednového nástupu do úřadu. "Téměř půl roku po Vaší inauguraci se domnívám, že americké vůdčí postavení ve světě a Vaše odhodlání bojovat s terorismem kdekoli na Zemi našlo řadu následovníků po celém světě. V této souvislosti obdivuji Váš pevný a obdivuhodný postoj," napsal český prezident.

Přihlásil se také ke spojenectví s USA. "Česká republika zůstává odhodlána společně se Spojenými státy v NATO, ale také mimo alianci podporovat naše společné hodnoty - svobodu, náboženskou toleranci a demokracii - a napomáhat osvobození světa od zla terorismu a vytváření lepší a bezpečnější planety," napsal Zeman.

Český prezident už před loňskými volbami ve Spojených státech uváděl, že by uvítal v prezidentském úřadě republikána Trumpa, a ne tehdy favorizovanou demokratku Hillary Clintonovou. Zeman také oceňuje Trumpův odmítavý postoj k imigraci nebo tvrdé vystupování vůči radikálnímu islámu.

Pražský hrad už v prosinci před Trumpovým nástupem do úřadu uvedl, že nový americký prezident Zemana pozval na návštěvu do Bílého domu. Schůzka se podle informací Hradu měla uskutečnit v dubnu. Později český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček uvedl, že se schůzka odsouvá kvůli řešení severokorejské krize a že se jedná o dalším termínu v letošním roce. V červnu Zeman novinářům řekl, že dostal od Trumpa dopis, v němž se americký prezident omlouvá za odklad schůzky. Důvod ke zveřejnění dopisu ale Zeman nevidí.

V každém případě, Trumpovým partnerem pro nejbližší schůzku na nejvyšší úrovni nebude český, ale ruský prezident. První osobní setkání Vladimira Putina a Donalda Trumpa má proběhnout na okraj summitu skupiny velkých ekonomik G20 v Hamburku v pátek 7. července. V úterý 4. července to potvrdil tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Podle něj má jít o plnohodnotnou schůzku, při níž budou oba státníci rokovat mezi čtyřma očima. Dosud spolu osobně komunikovali pouze telefonem. "To nestačilo, protože vztahy mezi Moskvou a Washingtonem byly na nule. Osobní setkání bude zvlášť důležité pro zajištění globální stability," citovala ruská agentura Tass Putinova poradce Jurije Ušakova. Putin chce v rámci summitu G20 dále předložit své návrhy týkající se boje proti terorismu. 

Jak ale připomíná agentura Reuters, Trump je doma pod velkým tlakem, aby při jednání s Kremlem udal jasnou linii. Americkým zákonodárcům se nelíbí například Putinova podpora syrského prezidenta Bašára al-Asada, kterého viní z použití chemických zbraní proti povstalcům a civilistům. Neuralgickým bodem zůstává také odtržení Krymu od Ukrajiny a jeho připojení k Rusku.

"Prezident musí jasně uvést, že pokračující agrese Ruska po celém světě je nepřijatelná a že za to ponese odpovědnost," uvedl například republikánský senátor Cory Gardner z Colorada, který byl mezi šesti zákonodárci, které v červnu pozval Bílý dům na diskusní večeři s Trumpem týkající se zahraniční politiky.