„Blahopřejeme Zuzaně Čaputové k vítězství v prezidentských volbách na Slovensku. Věříme, že česko-slovenské vztahy a spolupráce visegrádské čtyřky zůstanou nadstandardní. Těšíme se na setkání v České republice!,“ napsal dnes ráno na twitteru Ovčáček.

Zuzana Čaputová se stala novou prezidentkou Slovenska.
Slovensko má historicky první prezidentku. Čaputová získala 58 procent hlasů

„Gratuluju Zuzaně Čaputové k vítězství. Vedla férovou kampaň a zůstala sama sebou. Ať se jí daří spojovat všechny lidi v nám nejbližší zemi, na Slovensku,“ napsal Babiš na twitteru. Ocenil zároveň, že její soupeř Maroš Šefčovič přijal prohru korektně. „Přeju mu úspěšné působení v Evropské komisi a těším se na další spolupráci,“ dodal český premiér, který je rodákem z Bratislavy.

Stále ještě úřadující prezident Slovenska Andrej Kiska před televizními kamerami prohlásil, že Slovákům mnoho zemí závidí, že si zvolili prezidentku symbolizující slušnost a spravedlnost.

Noblesa a normálnost

„Srdečně gratuluji paní Zuzaně Čaputové ke zvolení do funkce prezidentky Slovenské republiky!,“ napsal v noci ministr Petříček na twitteru. Čaputové k vítězství v prezidentských volbách pogratuloval také předseda ODS Petr Fiala. „Přeji jí, aby dokázala naplnit velké naděje, které do ní voliči na Slovensku vložili,“ dodal.

Blahopřání na twitteru připojil i nově zvolený předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Češi a Slováci si podle něj i nadále zůstanou blízcí. Bývalý místopředseda lidovců Marian Jurečka v gratulaci vyjádřil i velkou radost.

Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila je zvolení Čaputové dobrou zprávou pro ČR. „Věřím, že přátelské vztahy mezi našimi zeměmi budou pokračovat. Paní Čaputové k vítězství gratuluji a doufám, že se i my brzy dočkáme slušného prezidenta, který hledí vpřed a není zatížen minulostí,“ napsal Pospíšil na twitteru.

Šéf Starostů a nezávislých Petr Gazdík popřál čerstvě zvolené prezidentce hodně štěstí. „Pevně věřím, že svou noblesou a normálností posune nejen Slovensko,“ napsal na svém twitterovém účtu.

Europoslanec Stanislav Polčák vyjádřil naději, že si český prezident Miloš Zeman při setkání s Čaputovou odpustí bonmoty na adresu žen. „Bratry Slováky“ ocenil za to, že ukázali, že je možné volit slušnost a neslevit přitom z programu.

Bratrské Česko

Čaputová po zvolení dala najevo, že chce dodržet tradici a že její první zahraniční cesta coby nové hlavy státu povede do České republiky. "Českou republiku vnímám jako bratrský národ. Prezidenta (Miloše) Zemana respektuji jako legitimně zvoleného prezidenta," řekla Čaputová na novinářský dotaz. Zeman minulý týden přijal jejího soupeře Maroše Šefčoviče a popřál mu úspěch v prezidentských volbách.

Slovenské prezidentské volby: vítězka prvního kola Zuzana Čaputová
Slováci volí prezidenta: Čaputová utrpěla šrámy, ale zůstává favoritkou klání

Právnička a protikorupční aktivistka Zuzana Čaputová bude první ženou v čele slovenského státu. Podle předběžných výsledků vyhrála sobotní druhé kolo prezidentských voleb na Slovensku nad místopředsedou Evropské komise Šefčovičem v poměru 58,40 ku 41,59 procenta hlasů. Konečné oficiální výsledky budou vyhlášeny dnes v poledne.

Investoři výsledek vítají

„Vítězství Zuzany Čaputové v prezidentském klání na Slovensku je z hlediska mezinárodních trhů dobrou zprávou. Nutno však říci, že by je nijak výrazně neznejistil ani triumf Maroše Šefčoviče. Kandidáti, jejichž vítězství by trhy vnímaly se znepokojením, vypadli už v prvním kole. Šlo například o Štefana Harabina nebo Mariána Kotlebu,“ říká hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Oba účastníci druhého kola voleb podle něj představují záruku kontinuity a naději, že na Slovensku antisystémové politické síly nebudou rozhodovat o směřování země tak, jako v sousedním Maďarsku nebo Polsku. „Do značné míry lze dokonce říci, že Čaputová je vším, čím není Viktor Orbán, maďarský prezident,“ říká. 

„Právě Čaputová ještě více než Šefčovic ztělesňuje klíčové hodnoty západní liberální demokracie a v tomto smyslu je její poměrně přesvědčivý úspěch ve druhém kole prezidentských voleb signál, že Slovensko se nadále celkem jednoznačně hlásí k Západu a jeho hodnotám. To z hlediska mezinárodních investorů značí jistotu, takže o to ochotněji budou v zemi realizovat své další investice,“ uzavírá Kovanda.

Pellegrini podpořil Šefčoviče. Kiska vyzval Slováky, aby šli k volbám