Zeman na začátku jednání řekl, že není žádná jiná země, kam by jezdil tak často. Do Číny přicestoval již popáté. Čínskému prezidentovi poté představil část delegace. Zmínil představitele firmy Home Credit, která v Číně poskytuje půjčky, nebo Jágra, který by se mohl stát jednou z tváří zimních olympijských her pořádaných Pekingem v roce 2022.

Miloš Zeman (vlevo) a Vladimir Putin.
Zeman se v Pekingu krátce sešel s Putinem. Poté měl výtky k Hedvábné stezce

Zeman českým novinářům řekl, že setkání s čínským prezidentem bylo velmi přátelské. Si mu ukázal fotografie rozkvetlé jabloně, kterou mu Zeman při jedné z předchozích návštěv daroval. "Probírali jsme fakt, že v některých případech jak vůči Evropské unii, tak vůči Číně dochází k celní válce a shodli jsme se na kritice protekcionismu," řekl. Dodal, že se zaměřili na bilaterální vztahy.

"Snažili jsme se odstranit některé překážky, které v těchto vztazích existují. Myslím, že se nám to podařilo," poznamenal. Český prezident se také zasazoval o to, aby čínský projekt nové Hedvábné stezky vedl přes ČR. Vysokorychlostní železnice by podle něj mohla podstatně zkrátit dobu přepravy a snížit přepravní náklady.

Jednání se společností CITIC

Poté Zeman zmínil, že je spokojen s jednáními s čínskou společností CITIC, která v Česku převzala projekty firmy CEFC. Zakladatel CEFC, a zároveň poradce prezidenta Zemana, Jie Ťien-ming je v Číně vyšetřován kvůli hospodářským deliktům. Podle Zemana jeho poradce není ve vězení.  Prezident se s ním ale nesetkal.

„Byl jsem informován, že můj poradce není ve vězení. Jestliže není ve vězení a jestliže naopak vyjednává právě se společností CITIC o odkupu některých majetkových podílů, tak z toho logicky vyplývá, že je na svobodě,“ řekl Zeman. Dodal, že se nesetkali, protože nebyl čas.

Dvě memoranda

V české prezidentské delegaci byl také Tykač, jehož energetická skupina Sev.en Energy v Pekingu uzavřela dohodu s firmou China Huaneng Group, jednou z nejvýznamnějších čínských energetických společností.

Český prezident Miloš Zeman na české ambasádě v Pekingu, kde se zúčastnil 25. dubna 2019 slavnostní recepce na oslavu výročí 70 let od uzavření česko-čínských diplomatických styků
Úspěšná návštěva v Číně. České firmy podepsaly spolupráci v letectví či těžbě

Na závěr přijetí v pekingské Velké síni lidu končící ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková podepsala dvě memoranda. Jedno počítá se vznikem nové pobočky agentury CzechTrade, druhé aktualizuje seznam bilaterálních projektů obou zemí v rámci projektu nové Hedvábné stezky.

Zeman se znovu zastal Huawei

Zeman v Pekingu rovněž uvedl, že by Česká republika neměla být jediná země Evropské unie, která v kauze Huawei vystupuje razantně a servilně. Zeman věří v lepší vztahy s firmou.

Novinářům proto nechal rozdat mapu Evropy s vyznačenými státy, které se v Evropě vyslovují vůči Huawei pozitivně a které negativně. "Uvnitř Evropy je takový vzteklý červený kousek, to je země, která je proti Huawei," řekl Zeman na adresu České republiky.

Polsko podle něj ve svém postoji váhá. "Všechny ostatní země postupně přešly na stranu Huawei. Myslím si, že není dobré, když jsme jediná země Evropské unie, která takto razantně, a řekl bych servilně, vystupuje," řekl. V této souvislosti jako další "servilitu" připomněl kauzu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina, kterého Česká republika vydala do Spojených států. 

Kybernetická bezpečnost. Ilustrační foto.
Debata o kybernetické bezpečnosti? Čína a Rusko pozvánku nedostaly