Zeman dnes z Varšavy do Bělověžského pralesa letěl vrtulníkem, kde přesedlal na koňský povoz. Prezident se pak se svojí ženou vydal na projížďku koňským povozem po chráněné přírodní památce. Navštívil také zubří rezervaci.

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Polska
Zeman podpořil Polsko ve sporu o kácení Bělověžského pralesa

Zemana na neobvyklém výletě doprovázel i jeho mluvčí Jiří Ovčáček. „Pan prezident zopakoval své solidární stanovisko s Polskem. Během debaty zmínil i fakt, že zubři, právě z Bělověžského pralesa, jsou v České republice v Milovicích,“ uvedl Ovčáček.

Zeman do Polska přiletěl ve středu, ve čtvrtek se sešel s vrcholovými polskými politiky, včetně prezidenta Andrzeje Dudy. Zeman se po schůzce s ním zastal Polska ve sporu s EU o kácení Bělověžského pralesa. Oba prezidenti podle Zemana mluvili i o pokusech rozvrátit visegrádskou skupinu a vnutit jí vůli Evropské komise.

Evropská komise podala na Polsko loni v létě žalobu kvůli rozsáhlé těžbě v chráněném pralese a Soudní dvůr EU jí dal v polovině dubna za pravdu. Rozsáhlé lesnické zásahy Polsko ospravedlňuje bojem proti kůrovci neboli lýkožroutu smrkovému.

Bělověžský prales
Kácení Bělověžského pralesa: Polsko porušilo zákony EU, rozhodl evropský soud

Polská vláda umožnila oproti předchozím létům v Bělověžském pralese až trojnásobné zvýšení těžby dřeva, a navíc povolila těžit dřevo i v bezzásahových zónách, v nichž byla dosud zakázána jakákoli lidská činnost narušující přirozený vývoj lesa. Hájí se tím, že těžbou bojuje proti kůrovcové kalamitě a proti riziku lesních požárů. 

Na seznam světového dědictví Unesco byl prales zapsán v roce 1979, v roce 1993 pak byl uznán jako biosférická rezervace pod ochranou Unesco a v letech 1992 a 2014 bylo rozšířeno území, které je chráněno jako světové přírodní dědictví. 

Proti kácení posledního zbytku původního evropského pralesa protestovaly stovky aktivistů
Proti těžbě polského pralesa v neděli protestovaly stovky lidí