Zeman při veřejném úvodu jednání ocenil časté setkávání s čínským prezidentem. „Rád jsem přijal vaše pozvání na duben příštího roku na konferenci pásma (Hedvábná stezka). I když jsem starý pán, který nerad cestuje, vašemu pozvání se nedá odolat, a proto velice rád přijedu,“ řekl Zeman, který se s Si Ťin-pchingem setkal již posedmé. Informovala o tom Česká televize.

Video: Zeman hraje na klavír

Zeman kritizoval zavádění obchodních cel a vyjádřil s nejlidnatější zemí světa solidaritu v souvislosti s obchodní válkou. "Jsem proti jakémukoliv protekcionismu,“ řekl. Si Ťin-pching Zemanovi pogratuloval k nedávnému výročí sto let od vzniku Československa.

Obě delegace na půlhodinovém jednání probíraly projekt Hedvábné stezky, ta by měla propojit Asii, Evropu a Afriku pomocí sítě železnic, přístavů a další infrastruktury.

Skrytý talent

Zeman svůj dnešní program zahájil návštěvou veletrhu. Spolu s Si Ťin-pchingem ale i ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem navštívil českou expozici. Její součástí jsou také exponáty ze skláren Moser a Rückl Crystal, klavír společnosti Petrof, modely automobilek Tatra Truck a Škoda. Ta v Šanghaji vystavuje svůj první model SUV coupé Kodiaq GT, který je určen výhradně pro čínský trh, uvádí Česká televize.

Na zmíněný klavír Petrof Zeman zahrál svou oblíbnou píseň Sentimental Journey, což vyvolalo potěšené úsměvy.

Obří veletrh

Po rozsáhlém areálu veletrhu se Zeman pohyboval i pomocí elektrického vozíku.

Zeman do Číny přiletěl v neděli, kdy se zúčastnil večeře pořádané čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, na tu přišli pouze vrcholní představitelé národních delegací veletrhu. Chyběli zde naopak zástupci Spojených států kvůli vzájemným obchodním sporům. Z Číny se Zeman vrací v úterý.

Veletrhu CIIE se účastní přes 130 zemí a regionů. Veletrh se koná od 5. do 10. listopadu v areálu National Exhibition and Convention Center v Šanghaji, což je jeden z největších výstavních komplexů na světě s 13 halami a krytou výstavní plochou o výměře 400 tisíc metrů čtverečních.

Do Číny společně s hlavou státu zamířili ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), ministryně průmyslu Marta Nováková, ministr dopravy Dan Ťok (oba za ANO) a ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Ti budou u vrcholné schůzky delegací s prezidentem a chystají i vlastní program. Doprovodilo je v letadle šedesát členů delegace Hospodářské komory ČR.