Sobotka novinářům řekl, že o fondu se hovořilo už dlouho. Schůzky v tomto formátu probíhají od roku 2012, letošní ročník hostí během tohoto víkendu Lotyšsko. "Diskutovalo se, že by bylo dobře, aby v rámci formátu 16+1 existoval nějaký finanční instrument, který by mohl podpořit některé projekty," uvedl.

Česko podle Sobotky iniciativu vítá, ale nebude do fondu posílat státní peníze. "Je možné, že určité privátní subjekty z ČR budou participovat na financování fondu a podílet se na rozhodování o tom, jaké projekty z tohoto fondu budou podpořeny," dodal český premiér. Iniciativa je na privátních investorech, dodal.

Lotyšský předseda vlády Máris Kučinskis na úvod dnešního summitu řekl, že fond bude založen dnes a participovat na něm budou Lotyšsko, Česká republika a Čína. Ostatní jsou podle něj vítání. Fond představil i čínský premiér Li Kche-čchiang, který zmínil mezi současnými podporovateli místo Lotyšska Polsko.

Schůzka ve formátu 16+1 se letos koná popáté. S Čínou na nich diskutuje 11 členů Evropské unie a pět dalších zemí z Balkánu. Skupina se soustředí na rozvoj v oblastech investic, dopravy, financí, vědy, školství a kultury. Prioritami ekonomické spolupráce jsou rozvoj infrastruktury, špičkové technologie a ekologicky šetrné technologie.