Záchranné práce na mnoha místech ztěžovalo během noci mrazivé zimní počasí. Pod hromadou sutin v jihoturecké provincii Hatay bylo slyšet ženský hlas volající o pomoc. Nedaleko leželo bezvládné tělo malého dítěte. Jeden z místních obyvatel, Deniz, v dešti plakal a zoufale lomil rukama.

„Vydávají zvuky, ale nikdo nepřichází,“ řekl. „Jsme zničení. Panebože… Volají nás. Říkají: Zachraňte nás. Ale my nemůžeme. Jak bychom to udělali? Od rána nikdo nepřišel,“ dodal Deniz.

Rodiny z města přečkaly noc v autech na ulici.

Pohled na zemětřesením zasažené turecké město Iskenderun
Při zemětřesení v Turecku a Sýrii zemřely tisíce lidí. Počet obětí nadále roste

Ayla, která postávala u hromady sutin, které kdysi tvořily osmipatrovou budovu, uvedla, že do Hatay dorazila již v pondělí z Gaziantepu. Snažila se najít svou matku. V troskách pracovalo pět nebo šest záchranářů z řad istanbulských hasičů. „Zatím nenašli žádného přeživšího. Přišel sem pouliční pes a dlouho štěkal na jedno místo, tak jsem si myslela, že by to mohla být má matka. Ale byl to někdo jiný,“ popsala Ayla. „Zapnula jsem světla u auta, abych záchranářům pomohla. Zatím vytáhli ven jen dvě těla, žádné živé,“ dodala.

Katastrofální situace 

Ve městě Kahramanmaraş severně od Antakye se rodiny shromáždily okolo rozdělaných ohňů, zabalily se do dek a snažily se alespoň trochu zahřát. „Stěží jsme se dostali z domu,“ uvedl Neşet Güler, který k sobě tiskl své čtyři děti. „Naše situace je katastrofální, jsme hladoví, máme žízeň, je to šílené,“ dodal.

Země z celého světa vyslaly své záchranné týmy, podle tureckých úřadů zasahuje nyní ve zničených oblastech více než 24 400 záchranářů. Vzhledem k rozlehlosti území, které otřesy zasáhly, je jich ale stále málo. Pokusy dostat se k přeživším komplikují i mrazivé teploty a přes 200 následných otřesů, které postižené oblasti zasáhly. Kvůli nim je velmi nebezpečné nestabilní sutiny prohledávat.

Hasiči čekají na příjezd techniky, 7. února 2023, Adana. Hasičský záchranný sbor ČR je první zahraniční USAR tým, který dorazil na místo určení
Českým záchranářům v Turecku dorazila technika. Začnou s prohledáváním sutin

Nurgül Atayová pro agenturu AP popsala, že slyšela pod troskami zřícené budovy ve městě Antakya hlas své matky, její úsilí i snahy dalších přítomných dostat se k ní ale skončily neúspěchem. Bez záchranářů a těžké techniky to nebylo možné. „Kdybychom dokázali zvednout betonovou desku, mohli bychom se k ní dostat,“ uvedla Atayová. „Mé matce je 70 let, dlouho tam nevydrží,“ dodala.

V provincii Hatay, kde se nachází i město Antakya, se zřítilo přes 1500 budov. Mnoho místních lidí uvedlo, že jejich příbuzní uvázli pod troskami, ale žádná pomoc ani záchranáři na místo dosud nedorazili. V oblastech, kde záchranné týmy působí, se během noci čas od času rozléhal jásot, kdy se podařilo ze sutin dostat přeživší.