Záchranáři dál pracují a stále také stoupá počet lidí, kteří potřebují lékařskou pomoc. Desítky dělníků uvízly v lomech a někteří obyvatelé vylézali z oken poškozených budov. Místní hasiči uvádějí devět obětí, některé z nich přišly o život na ulici nebo v tunelech.

Zemětřesení, při němž bylo zraněno nejméně 1011 osob, se soustředilo u přístavu Chua-lien na východním pobřeží Tchaj-wanu. V místě se některé budovy nakláněly do nepřirozených úhlů, protože měly zcela rozdrcená přízemí. Ve 150 kilometrů vzdáleném hlavním městě Tchaj-peji vypadávaly dlaždice ze starších budov a školy evakuovaly žáky a vybavovaly je přilbami. Otřesy zasáhly celý ostrov a poničily řadu budov.

Mohutné novoroční otřesy upravily mapu japonského poloostrova Noto:

Japonsko zasáhlo zemětřesení, leden 2024
Zemětřesení v Japonsku posunulo pobřeží o 240 metrů, odhalily satelitní snímky

Záchranáři nyní v Chua-lienu pátrají po lidech, kteří by mohli být uvězněni pod sutinami, a pomocí bagrů stabilizují poškozené budovy, píše agentura AP. Počet pohřešovaných, uvězněných nebo uvízlých lidí se často měnil, protože úřady se dozvídaly o dalších zraněných a snažily se je najít a vyprostit.

Podle národní hasičské agentury mělo být asi 70 dělníků zasypaných ve dvou kamenolomech. Ukázalo se však, že většina z nich je v bezpečí, sutiny jim jen odřízly přístupovou cestu.

V hloubce 35 kilometrů

Otřesy měly podle americké geologické služby USGS sílu 7,4 stupně, zatímco japonští seismologové uvádějí 7,7 stupně a tchajwanští 7,2 stupně. Epicentrum se nacházelo 18 kilometrů jihovýchodně od přístavu Chua-lien na východě Tchaj-wanu. Ohnisko zemětřesení, které udeřilo krátce před osmou ráno místního času (před 02:00 SELČ), leželo v hloubce 35 kilometrů, uvedla agentura AP.

Televize přinesly záběry některých budov ve městě Chua-lien, které se částečně rozpadly či zhroutily. Podle místních médií v nich zůstali uvězněni lidé. V metropoli ostrova Tchaj-peji odpadávaly části některých starších domů i novějších kancelářských budov, píše AP. Lidé v hlavním městě pociťovali i slabší následné otřesy.

Záchranáři s pomocí žebříků pomáhají dostat ven osoby, které zůstaly uvězněné v poškozených budovách. Hasiči mezitím evakuují lidi, kteří uvízli v tunelech nedaleko města Chua-lien; jsou mezi nimi i dva němečtí občané. Tchajwanské úřady oznámily, že ztratily kontakt s 50 cestujícími, kteří jeli ve dvou minibusech do hotelu v národním parku Taroko Gorge. Žádné podrobnosti úřady neuvedly, napsala agentura Reuters.

Zemětřesení v Japonsku zachytily kamery:

Následky silného zemětřesení v Japonsku, leden 2024
Zemětřesení v Japonsku zachytily kamery: Lidé padali na zem, silnice se zdvihaly

Tchajwanské vojenské letectvo oznámilo, že na jeho hlavní základně otřesy lehce poškodily šest stíhaček F-16; očekává se nicméně, že letouny se brzy vrátí do aktivní služby.

České ministerstvo zahraničí nemá zprávy o zasažených Češích. V cestovatelském systému Drozd je na Tchaj-wanu registrovaných 88 českých občanů. Ani v Japonsku podle Wernerové nejsou žádní zasažení Češi.

Tchaj-wan zasáhlo ničivé zemětřesení, 3. dubna 2024Tchaj-wan zasáhlo ničivé zemětřesení, 3. dubna 2024Zdroj: ČTK/TVBS via AP

Na celém Tchaj-wanu, který má 23 milionů obyvatel, byla na čas přerušena vlaková doprava a některé regiony přišly o dodávky elektřiny; tu už se ve většině oblastí podařilo obnovit. Místní jaderné elektrárny jsou podle úřadů mimo ohrožení.

Společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Co, která patří mezi hlavní dodavatele čipů pro společnosti Apple a Nvidia, uvedla, že kvůli zemětřesení evakuovala některé výrobní závody, aby zajistila bezpečnost zaměstnanců.

Varování před vlnou cunami

Nejbližší japonské ostrovy v jižní prefektuře Okinawa již 15 minut po otřesech hlásily příchod vlny cunami vysoké přibližně 30 centimetrů. Úřady původně vydaly varování před vlnou vysokou až tři metry, později však výstrahu zrušily. Do odvolání byl přerušen provoz na letišti v okinawském správním středisku Naha. Japonsko žádné oběti ani zásadnější škody nehlásí. Premiér Fumio Kišida vyjádřil na sociální síti X Tchaj-wanu účast a uvedl, že jeho země je připravena poskytnout ostrovu veškerou pomoc.

Zemětřesení jsou na Tchaj-wanu poměrně častá. Otřesy o síle 7,6 stupně si v roce 1999 vyžádaly více než 2400 obětí. V únoru 2018 zemřelo při zemětřesení na východním pobřeží Tchaj-wanu 15 lidí a nejméně 280 osob bylo zraněno, včetně dvou občanů České republiky.

Japonsko zasáhlo poslední velké zemětřesení začátkem letošního roku. Živel o síle 7,6 stupně zabil přes 200 lidí a způsobil metrovou vlnu cunami a sesuvy půdy.