Pro čínsky hovořící svět právě nastává čas Svátku čistoty a jasu věnovaný vzpomínce na zesnulé a návštěvám příbuzných. Na východním pobřeží Tchaj-wanu ale pracují záchranáři už druhý den na záchraně desítek lidí. Uvázli většinou v horách v okolí městě Chua-lien, obvykle malebném kraji vyhledávaném turisty, informoval deník The New York Times.

O katastrofě na Tachaj-wanu jsme psali zde:

Tchaj-wan zasáhlo ničivé zemětřesení, 3. dubna 2024
Tchaj-wan zasáhlo nejničivější zemětřesení za čtvrt století. Zraněných je tisíc

Přímo ve městě Chua-lien záchranáře znepokojuje zejména mohutná cihlová třináctipatrová budova zvaná Uranus. Naproti ní ve středu ráno pracovala 50letá Hsu Chiu-yueh.

„Země se třásla tolik, že jsem skoro nemohla jít. Měla jsme pocit, že neovládám nohy. Moji kolegové mě naštěstí vytáhli ven. Když jsme odcházeli, snášelo se do naší budovy spoustu prachu. Později nám došlo, že to bylo právě z domu naproti, který se částečně zřítil,“ řekla žena BBC.

Zemětřesení na Tchaj-wanuZemětřesení na Tchaj-wanuZdroj: ČTK

Reportéři britské veřejnoprávní stanice ve čtvrtek viděli, že práce ve městě rychle postupují. Dělníci bořili několik poškozených domů a pracovali na stabilizaci Uranu. Podle místních médií v budově zahynula učitelka, která se vracela dovnitř pro svou kočku.

Záchranné práce komplikují dotřesy a déšť

Britský deník The Guardian uvedl, že čtyři další lidé zahynuli pod zříceným kamením v národním parku Taroko nedaleko města. Právě do tamního hornatého terénu se nyní práce záchranářů soustřeďují.

Komplikují je však stovky dotřesů. Podle úřadů jich do čtvrtečního rána místního času bylo 324. Předpověď počasí navíc hlásí deště, což vyvolává obavy ze sesuvů půdy, shrnul situaci ve čtvrtek ráno deník The Washington Post.

Zdroj: Youtube

Záchranáři brzy ráno dokázali pomocí vrtulníků vyprostit z nepřístupného lomu šest dělníků. Desítkám dalších zatím shazují spací pytle, rýžovou kaši a sójové mléko, než se k nim dostanou další týmy.

„Z hory začalo doslova pršet kamení, létalo jako kulky, neměli jsme kam utéct, všichni se spěchali skrýt za pytle s pískem,“ citovala BBC vyjádření jednoho z přeživších dělníků pro místní média.

Zemětřesení na Tchaj-wanu a hledání pohřešovaných.Zemětřesení na Tchaj-wanu a hledání pohřešovanýchZdroj: ČTK/Hualien Fire Department via AP

Záchranáři se také snaží dostat k desítkám lidí, kteří uvázli za sesuvy půdy na horských silnicách nebo v částečně zavalených tunelech.

V Chua-lien podle New York Times zůstaly hotely o obchody otevřené. „Tady jsme zažili pěkných pár zemětřesení, hodně lidí vědělo, co mají dělat - zůstat uvnitř, najít bezpečnou konstrukci,“ řekl listu 47letý Lin Chin-Ching, který ze své restaurace nabízející hlavně pivo a barbecue vymetl rozbité nádobí a znovu otevřel.

Japonsko nedávno postihlo nejsilnější zemětřesení od roku 2018:

Následky silného zemětřesení v Japonsku, leden 2024
Zemětřesení v Japonsku zachytily kamery: Lidé padali na zem, silnice se zdvihaly

Muž se ale obává, že hodně lidí teď bude mít horší živobytí. „Moje restaurace je plná, protože hodně dalších je rozbitých a nestihly ještě uklidit. Spoustu budov je také potřeba zkontrolovat pro škody, které okem nevidíte. A to bude trvat dlouho,“ dodal.

Zdroj: Youtube

Ještě větší strach má hostinský ze škod mimo město. Region totiž závisí na turistickém ruchu, a pokud zemětřesení vážně poškodilo tunely a silnice do národních parků v okolí, turisté nebudou mít kam jezdit.

O zemětřeseních ve světě Deník informuje pravidelně. V prvních dnech letošního roku postihly ničivé otřesy pobřeží Japonska a posunuly je o stovky metrů. Loni v listopadu zahynulo přes 150 lidí v Nepálu, v říjnu zase postihlo mimořádně ničivé zemětřesení Afghánistán.

V paměti zůstávají devastující následky a mimořádné ztráty na životech vyvolané loni v únoru katastrofou v Turecku a Sýrii, kam vyrazil pomáhat i speciální tým českých hasičů.