Otřesy zasáhly části Tokia a prefektury Saitama ve 22:41 místního času (15:41 SELČ). Ohnisko zemětřesní leželo v hloubce asi 80 kilometrů v prefektuře Čiba východně od metropole Tokio. Varování před vlnou cunami úřady nevydaly, ale upozornily, že Japonsko by v následujících týdnech mohlo čelit dalším podobně intenzivním zemětřesením. Vláda upřesnila, že v jaderných provozech žádné škody hlášeny nejsou.

Na videozáznamech z rušných čtvrtí v centru Tokia byl vidět obvyklý provoz, uvedla agentura AP. Japonský premiér Fumio Kišida však občany prostřednictvím příspěvku na twitteru vyzval, aby sledovali aktuální informace, a ochránili tak své životy.

Tři lidé utrpěli zranění při cestě vlakem, který částečně vykolejil, když se prudce zastavil, informovala japonská televize NHK. Další dvě ženy si vymkly kotník, když kvůli otřesům upadly na podlahu.

Japonsko je jednou ze seismicky nejaktivnějších oblastí na světě a zemětřesení jsou tam častá. V březnu 2011 zasáhly tuto zemi největší zaznamenané otřesy v její historii, které vyvolaly místy až 20metrovou vlnu cunami. Podle oficiálních statistik tehdy zemřelo 15.880 lidí a téměř 2700 se pohřešovalo. Vlna cunami tehdy způsobila havárii v jaderné elektrárně Fukušima, kde došlo ke značnému úniku radiace.