Epicentrum druhého zemětřesení se podle amerických výzkumníků nacházelo necelých deset kilometrů pod zemí asi 56 kilometrů severovýchodně od města Donggala. Indonéské úřady nejprve v obavách z ničivé vlny tsunami vyzvaly obyvatele centrální a západní části ostrova k evakuaci do vyvýšených míst, zhruba po hodině však varování odvolaly.

Stanice Wildervank v Groningenském ložisku zemního plynu.
Nizozemský plynový boom předčasně končí. Těžba vyvolává zemětřesení

Zemětřesení způsobilo podle agentury Reuters zřícení řady domů. „Druhé otřesy byly velmi silné. Očekáváme více obětí i škod,“ uvedl mluvčí agentury pro zmírňování následků katastrof Sutopo Purwo Nugroho. „Podle našich odhadů a zkušeností otřesy způsobily rozsáhlé škody od Palu až na sever po město Donggala.“ V obou městech žije přibližně 300 tisíc lidí.

Hlavní město provincie Střední Sulawesi nakonec zasáhla dvoumetrová vlna tsunami, která napáchala značné škody. Na sociálních sítích se objevilo několik záběrů z živelné pohromy. „Zemětřesení a tsunami způsobilo několik obětí na životech,“ uvedl Nugroho. „Počet obětí ani celkový rozsah škod zatím nejsme schopni odhadnout.“

Zemětřesení jsou častá

Indonésie leži v oblasti takzvaného Ohnivého kruhu, která je charakteristická častým výskytem vulkanické činnosti a zemětřesení. V červenci a srpnu zabila série otřesů na indonéském ostrově Lombok stovky kilometrů na jih od Sulawesi téměř 500 lidí.

Zřejmě nejničivější následky mělo zemětřesení nedaleko severního indonéského ostrova Sumatra v roce 2004. To vyvolalo řadu ničivých vln tsunami, které napříč 13 různými zeměmi zabily na 226 tisíc lidí a jen na území Indonésie přišlo o život 120 tisíc obyvatel.

Zemětřesení na japonském ostrově Hokkaidó
Počet obětí japonského zemětřesení stoupl. Na ostrově Hokkaidó zahynulo 44 lidí