„Když tsunami udeřila, na pobřeží stále byli lidé. Neměli šanci utéci a na místě zahynuli,“ uvedl mluvčí indonéské agentury pro zvládání katastrof BNPB Sutopo Purwo Nugroho na setkání s novináři v Jakartě.

Zemětřesení na indonéském ostrově Sulawesi
Indonéský ostrov Sulawesi zasáhlo zemětřesení. Na město Palu udeřila tsunami

Stovky lidí se tou dobou v provinčním hlavním městě Palu připravovaly na výroční plážový festival, který měl začít v noci z pátku na sobotu. „Někteří vylezli na šestimetrové stromy, díky čemuž se zachránili,“ uvedl Nugroho.

Fotografie z míst, které zveřejnily místní úřady, zachycují ulice pokryté mtvými těly. Nugroho popsal škody jako „rozsáhlé“. Tisíce domů, nemocnic, nákupních center a hotelů byly zničeny, některé mosty se zřítily a hlavní příjezdovou cestu do Palu zavalil sesuv půdy.

Někteří lidé zahynuli v troskách budov. Zranění podle Nugroha utrpělo nejméně 540 lidí. Desítky z nich musely být ošetřeny v provizorních zdravotnických stanech. Neštěstí způsobilo v oblasti rozsáhlé výpadky elektřiny a ještě během sobotního rána se nepodařilo plně obnovit komunikační kanály. I nadále tak podle Reuters bylo obtížné koordinovat záchranářské práce.

Špatné spojení

Přerušená komunikace během ranních hodin nedovolila přesnější informace z místa tragédie. Prvotní odhady BNPB hovořily o 48 mrtvých, očekávalo se však, že bude statistika ještě děsivější. „Zatím se nám nepodařilo získat detailní zprávy, protože se dosud nepodařilo obnovit komunikační kanály. Na pobřeží jsme našli spoustu lidských těl, ale přesná čísla zatím neznáme,“ uvedl mluvčí agentury Sutopo Purwo Nugroho.

Stanice Wildervank v Groningenském ložisku zemního plynu.
Nizozemský plynový boom předčasně končí. Těžba vyvolává zemětřesení

Videa na sociálních sítích ukazují blížící se vlny a obyvatele, kteří vyděšeně křičí a v panice se snaží utéct. „Situace je chaotická, lidé utíkají, zřítilo se několik budov. Na pobřeží byla vyplavena loď,“ popsal situaci Dwikorita Karnawti, šéf indonéské meteorologické a geofyzické agentury.

Kromě provinčního hlavního města Palu, které je domovem více než 300 tisíc lidí, zasáhly ničivé živly také město Donggala a několik pobřežních osad. Na místě došlo k výpadku elektřiny. Indonéské úřady zahájily záchranné práce, které však komplikují poničené přístupové cesty. „Použijeme veškeré státní zdroje, ráno nasadíme letoun Hercules a vrtulníky, aby poskytly pomoc zasaženým oblastem,“ řekl Nugroho.

Úřady varování stáhly

Epicentrum druhého zemětřesení se nacházelo necelých deset kilometrů pod zemí asi 56 kilometrů severovýchodně od města Donggala. Indonéské úřady nejprve v obavách z ničivé vlny tsunami vyzvaly obyvatele centrální a západní části ostrova k evakuaci do vyvýšených míst, o 34 minut později však varování odvolaly. Krátce na to ale ničivá vlna udeřila.

Indonésie leži v oblasti takzvaného Ohnivého kruhu, která je charakteristická častým výskytem vulkanické činnosti a zemětřesení. Nachází se zde více než polovina všech světových aktivních vulkánů. V červenci a srpnu zabila série otřesů na indonéském ostrově Lombok stovky kilometrů na jih od Sulawesi téměř 500 lidí.

Zřejmě nejničivější následky mělo zemětřesení nedaleko severního indonéského ostrova Sumatra v roce 2004. To vyvolalo řadu ničivých vln tsunami, které napříč 13 různými zeměmi zabily na 226 tisíc lidí a jen na území Indonésie přišlo o život 120 tisíc obyvatel.

Zemětřesení na japonském ostrově Hokkaidó
Počet obětí japonského zemětřesení stoupl. Na ostrově Hokkaidó zahynulo 44 lidí