Podle informací, které poskytl agentuře AFP nejmenovaný představitel místních úřadů, je v prefektuře Išikawa přes 300 zraněných, z nichž 25 je ve vážném stavu. Většina ohlášených mrtvých připadá na dvě nejpostiženější města Wadžima a Suzu.

V samotné Išikawě se podle údajů, které cituje agentura Kjódó, nachází zhruba 33 tisíc lidí v provizorních přístřešcích v evakuačních střediscích. Bez dodávek elektrického proudu zůstalo 30 tisíc domácností, na řadě míst nefunguje telekomunikační spojení. V Išikawě a sousedních provinciích Tojama a Niigata je celkem 110 tisíc domácností bez dodávek vody.

Otřesy v Japonsku zachytily kamery: 

Starostové nejpostiženějších měst na dnešní krizové schůzce vyzvali vládu, aby co nejrychleji zprůjezdnila silnice a dopravila přeživším pomoc. „Ti, kteří jen o vlásek unikli smrti, nemohou přežít bez potravin a vody,“ prohlásil Masuhiro Izumija, starosta zhruba třináctitisícového města Suzu nacházejícího se blízko centra zemětřesení. „Nedostali jsme ještě ani jediný bochník chleba,“ dodal.

Bez elektřiny i topení 

Šigeru Sakaguči, starosta města Wadžima, poděkoval vládě za její dosavadní snahy, zároveň ale řekl, že pro 10 tisíc evakuovaných lidí dorazilo zatím jen 2000 porcí jídla. „Někteří lidé trpí zimou, protože v určitých oblastech nefunguje elektřina, a tím pádem ani topení,“ prohlásil. Některá místa v okolí Wadžimy jsou podle něj dostupná jen vrtulníkem.

V oblasti poloostrova Noto pokračují pátrací a záchranné akce, které jsou podle japonského premiéra Fumia Kišidy bojem s časem. Podle odborníků je pro záchranu kritických prvních 72 hodin po katastrofě, poté se vyhlídky na přežití lidí zavalených v sutinách výrazně snižují, poznamenala agentura AP.

„Domnívám se, že jsme nyní v klíčovém okamžiku této bitvy. Máme zprávy, že pod zřícenými budovami stále čeká na záchranu mnoho lidí,“ řekl Kišida na dnešní tiskové konferenci. Podle něj se na poloostrov Noto podařilo otevřít novou námořní zásobovací trasu. Vláda do oblasti postižené zemětřesením pošle dalších 1000 vojáků, 2000 hasičů a 740 policistů, oznámil Kišida. Do pátrání se zapojili i speciálně vycvičení psi.

V Japonsku se srazila dvě letadla. Zemřelo pět lidí:

Premiér hovořil na tiskové konferenci den poté, co se na tokijském letišti Haneda srazilo letadlo společnosti Japan Airlines s letounem pobřežní stráže, který se chystal dopravit pomoc právě lidem postiženým zemětřesením. Nehoda, při níž zahynulo pět členů pobřežní stráže, vyvolala obavy, že by mohla zbrzdit doručování humanitární pomoci. Premiér nicméně vyjádřil přesvědčení, že úterní havárie nebude mít v tomto ohledu žádný dopad, a uvedl, že dodávky pomoci pokračují stabilním tempem.

Lidé na místě nevěří, že se jejich život vrátí rychle do normálu. „Silnice jsou ve strašné stavu. Je to poprvé, co byly silnice tak silně poničeny,“ řekl agentuře Reuters Micuru Kida z města Wadžima.

Region u prefektury Išikawa v pondělí zasáhlo zemětřesení o síle 7,6 stupně, po němž úřady původně varovaly, že pobřeží může ohrozit až pětimetrová vlna cunami; nakonec byly hlášeny zhruba metrové vlny. Všechna varování před cunami byla podle Reuters nakonec zrušena. Oblast však od pondělí zasáhlo nejméně dalších 150 otřesů.

Zemětřesení o síle sedm stupňů bývá popisováno tak, že se lidé neudrží nohou. Otřes podobné intenzity byl podle japonské meteorologické agentury naposledy zaznamenán v roce 2018 na ostrově Hokkaidó.