V Išikawě na pobřeží Japonského moře stále pokračuje pátrání po pohřešovaných, i když pravděpodobnost, že by se ještě podařilo někoho najít živého, je podle médií mizivá. Zapojily se do něho tisíce vojáků, hasičů a policistů.

Region před týdnem zasáhlo zemětřesení o síle 7,6 stupně, které vyvolalo zhruba metrovou vlnu cunami a způsobilo více než tisíc sesuvů půdy. V nejpostiženějších městech Wadžima a Suzu navíc srovnalo se zemí mnoho budov. V každém z nich podle agentury AP zemřelo 70 lidí. Dalších 18 osob přišlo o život ve městě Anamizu. Zbývající oběti pocházejí z jiných míst.

Japonsko zasáhlo zemětřesení, leden 2023
Byla zavalená pět dní. Japonští záchranáři vyprostili z trosek devadesátnici

Japonští meteorologové varují, že silné otřesy mohou pokračovat ještě další měsíc. Jejich četnost se sice postupně snižuje, ale ve srovnání se zemětřeseními z minulosti je nadále vysoká a přesáhla tisícovku, píše AP.

Život v nejistotě

Tisíce lidí, kteří během chvíle přišli o střechu nad hlavou, už pociťují vyčerpání a žijí v neustálé nejistotě. Rybáři z Wadžimy nemohou vyrazit na moře, protože mají poničené lodě. Kentaro Micomuri, kterému v tomto turisty dříve vyhledávaném městě patří obchůdek s potravinami, říká, že přespává s manželkou v autě před prodejnou, aby ji ochránili před rabováním. Obchod sice stojí, ale není v něm elektřina, neteče voda. Říká, že ho zavře, protože si není jistý, zda ve Wadžimě bude dost lidí.

„Nevím, jak Wadžima bude moci přežít,“ uvedl.

Zdroj: Youtube

Skoro 30 tisíc lidí přebývá ve školách, posluchárnách a dalších evakuačních centrech, přespávají na prochladlých podlahách. Starosti jim dělá šíření infekčních nemocí, protože přibývá případů nákazy covidem-19. Zlepšují se dodávky pomoci, a tak se v některých místech pro evakuované začínají vařit teplá jídla.