Nejvíce zasaženy byly dva mexické státy Colima a Michoacán na západě země, otřesy byly cítit ale i v mexické metropoli. Dvě oběti na životech jsou hlášeny z tichomořského přístavu Manzanillo ve státě Colima, jeden člověk zemřel po zřícení zdi obchodu, druhého zabil strop, který na něj spadl v posilovně v obchodním domě.

Výškovou budovu v Číně zachvátily plameny
Mrakodrap v Číně zachvátil mohutný požár. Příčina neštěstí není zatím známa

Otřesy poškodily také několik zdravotnických zařízení a nemocnici ve státě Michoacán, v němž bylo epicentrum zemětřesení. V jednom ze zdravotnických zařízení poranilo padající sklo člověka. Výpadky elektrického proudu postihly 1,2 milionu lidí, uvedla státní energetická společnost CFE. Pět hodin po otřesech firma oznámila, že dodávky byly obnoveny už pro 95 procent ze zasažených domácností.

Otřesy udeřily v pondělí zhruba hodinu po poledni místního času (20:00 SELČ). Zemětřesení bylo poměrně mělké, jeho ohnisko bylo v hloubce asi 15 kilometrů.

Seizmická laboratoř 

Zemětřesení udeřilo jen necelou hodinu poté, co úřady uspořádaly celostátní cvičení zaměřené na přípravu lidí na zemětřesení, která jsou v Mexiku velmi častá a nejvíce postihují právě jihozápad země. Podle deníku El País jsou zemětřesení v zemi prakticky každý den, za rok jich seizmologové zaznamenají více než 1000, ale většinou o síle kolem 3,5 stupně.

Mexiko totiž leží v oblasti několika tektonických desek, a je tak podle El País širokou „seizmickou laboratoří“.

Pondělní otřesy překvapily i pozůstalé po 26 z 370 obětí zemětřesení z roku 2017, kteří si ve škole v mexické metropoli připomínali výročí tragické události před pěti lety a kteří právě drželi minutu ticha za zesnulé blízké. V pondělí bylo i výročí zemětřesení z roku 1985, při němž zemřelo přes deset tisíc lidí a které výrazně poškodilo mexickou metropoli. Otřesy tehdy měly sílu osm stupňů.

Ilustrační foto
Australana zabil jeho klokaní mazlíček. Jde o první takový případ za 86 let

Pondělní otřesy zaskočily řadu obyvatel Mexika při cvičení, které mělo vyzkoušet reakci záchranářů i obyvatel na silné zemětřesení. Mnozí Mexičané byli zmateni a nevěděli, zda druhé varování je skutečné, nebo je pořád ještě součástí simulace.

Vlna vtipů 

Načasování zemětřesení a cvičení vyvolalo ohlasy na sociálních sítích, kde část Mexičanů přetavila traumatizující zážitek v humor, píše Reuters. Terčem vtipů se stal i mexický prezident Andrés Manuel López Obrador, který si na jednom z memů pochvaluje, že se země za jeho vlády třese míň, než za jeho předchůdců.

„Ti Mexičané jsou drsní, nacvičují zvládání zemětřesení s opravdovým zemětřesením,“ uvádí jiný mem. Další ve formátu oznámení mexické vlády láká turisty k návštěvě Mexika na 19. září, kdy můžou zažít „opravdové otřesy“.