Hasiči uvedli, že jsou v kontaktu s tureckým styčným důstojníkem a do záchranných prací se zapojí nejspíše hned v úterý ráno. Nasazeni mají být v provincii Hatay, která je od Adany vzdálená asi 200 kilometrů.

Počet mrtvých po ničivém zemětřesení, které v pondělí ráno zasáhlo Turecko a Sýrii, přesáhl 3800, z toho bezmála 2400 lidí zahynulo v Turecku. Otřesy byly cítit v jedenácti tureckých provinciích, zraněných je téměř 14 500.

Snímky zničených měst po zemětřesení v Turecku a Sýrii šokovaly svět. Takto nyní vypadá jeden z tureckých kostelů.
Lidé o zemětřesení: Každý někam utíkal, aby se zachránil. Ze sutin šlo sténání

Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana jde o největší zemětřesení od roku 1939.

Podle zástupců hasičů jde o první příležitost, kdy je nasazený v zahraničí takzvaný těžký USAR tým, tedy 68 osob. Náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Petr Ošlejšek před odletem části týmu z Prahy novinářům řekl, že mandát mise je zatím stanoven na deset dní.

Materiál o váze 26 tun 

Celý tým, složený z hasičů z Prahy a Moravskoslezského kraje, povede Jiří Němčík. Čeští hasiči s sebou vezou materiál o objemu asi 100 krychlových metrů a váze 26 tun.

Pomoc do zasažených oblastí přislíbily také například Spojené státy, EU, Izrael, Rusko nebo také Ukrajina, která přitom čelí ruské agresi.