Mezi posledními nalezenými přeživšími, necelých 13 dní po katastrofě, byla v provincii Hatay rodina s 12letým chlapcem, který nedlouho po vyproštění ze sutin zemřel. Od té doby záchranáři podle dostupných zpráv další živé nenašli, práce ve dvou provinciích ale pokračují, uvádí agentura AP.

Zemětřesení si kromě lidských obětí vyžádalo i rozsáhlé materiální škody. Po prvním otřesu o síle 7,8 stupně následovaly tisíce dalších otřesů, z toho desítky o síle pět nebo šest stupňů. Zemětřesní podle tureckého viceprezidenta Fuata Oktaye srovnalo se zemí nebo vážně poškodilo asi 105 tisíc budov, ve kterých bylo asi 384 500 bytů.

Bagr odstraňuje trosky zničené budovy po zemětřesení v tureckém Kahramanmarasu, 13. února 2023.
Při zemětřesení v Turecku a Sýrii už zemřelo přes 45 tisíc lidí, uvádí agentury

Na záchranných operacích v Turecku se podílely i mezinárodní týmy včetně toho z České republiky. Češi ve městě Adiyaman vyprostili ze sutin 78 mrtvých těl a dva živé lidi. Zpátky do Česka se vrátili v pátek odpoledne.

V sousední Sýrii se s dopady katastrofy podle OSN potýká nejméně 8,8 milionu lidí a většina z nich potřebuje nějakou formu humanitární pomoci. Situace v Sýrii byla pro mnoho lidí v důsledku dlouholeté občanské války a ekonomické krize katastrofální již před zemětřesením.

Blinken v Turecku oznámil další pomoc

Americký ministr zahraničí Antony Blinken V neděli při návštěvě Turecka oznámil další pomoc pro oblasti postižené zemětřesením ve výši 100 milionů dolarů (2,2 miliardy Kč). Uvedla to agentura AP. Blinken dopady katastrofy spatřil na vlastní oči při letu vrtulníkem nad jižním Tureckem v doprovodu svého tureckého protějšku Mevlüta Çavuşoglua. Později se šéf americké diplomacie přesune do Ankary na jednání s tureckým vedením.

„Bude to dlouhodobé úsilí,“ řekl Blinken na letecké základně Incirlik, z níž se koordinuje distribuce pomoci po zemětřesení, které si v Turecku a sousední Sýrii vyžádalo zhruba 47 tisíc životů. „Když vidíte rozsah škod, počet budov, bytů a domů, které byly zničeny, bude obnova vyžadovat obrovské síly,“ poznamenal.

Záchranné práce v turecké AntakyiZáchranné práce v turecké AntakyiZdroj: Profimedia

K obnově chtějí přispět i Spojené státy, které už nedlouho po zemětřesení oznámily pomoc ve výši 85 milionů dolarů (1,9 miliardy Kč). V neděli Blinken uvedl, že Washington přispěje dalšími 50 miliony dolarů na nouzovou podporu uprchlíků a taktéž 50 miliony dolarů humanitární pomoc.

Blinken na leteckou základnu, kde jsou umístěny americké jednotky, dorazil po účasti na Mnichovské bezpečnostní konferenci v Německu. Je to jeho první návštěva Turecka - členské země NATO - od nástupu do funkce před dvěma lety. Na základně se Blinken setkal i s americkými a tureckými vojáky a také s rodinami tureckých vojáků postiženými zemětřesením.

Sýrii a Turecko zasáhlo ničivé zemětřesení
Katastrofální situace. S dopady zemětřesení v Sýrii se potýká devět milionů lidí

Incirlik je základnou amerického letectva a představuje klíčový logistický uzel pro distribuci humanitární pomoci. Na základnu směřují z celého světa zásoby, které jsou poté na nákladních automobilech a vrtulnících přepravovány potřebným, a to i do těžko dostupných oblastí.

Blinken následně odletěl do tureckého hlavního města Ankary, kde bude v pondělí jednat s tureckými představiteli. Očekává se jeho setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Na programu bude kromě jednání o následcích zemětřesení zřejmě také diskuse o vstupu Švédska a Finska do NATO, který Turecko blokuje.