Bozdag se vyjádřil v televizním rozhovoru z jihovýchodního Turecka, kde 6. února udeřilo zemětřesení o síle 7,7 stupně a jen o několik hodin později následoval další silný otřes. Jeho komentáře ukázaly, jak se vyšetřování rozšířilo - před dvěma týdny úřady uvedly, že bylo vydáno 113 zatykačů. Mezi zadrženými je i starosta jednoho ze zasažených měst, uvedla turecká média.

Odklízení trosek budovy v tureckém městě Kahramanmaras, která se zřítila při zemětřesení, 17. února 2023
Nová bilance. Počet obětí zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl 50 tisíc

Odborníci již několik let varovali, že kvůli korupci a vládní politice je mnoho nově postavených domů nebezpečných. Po zemětřeseních se v Turecku zřítilo nebo bylo vážně poškozeno více než 160 tisíc budov, což vyvolává otázky, zda dopady přírodní katastrofy nezhoršilo lidské selhání.

Opoziční strany a někteří stavební experti obviňují vládu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana z toho, že nedokázala prosadit stavební předpisy a snaží se zbavit odpovědnosti za katastrofu. Tvrdí, že vládní politika umožnila takzvané amnestie pro stavební firmy, které obešly předpisy, aby podpořila stavební boom, a to i v oblastech ohrožených zemětřesením.

Erdogan: Je to součást plánu osudu 

Erdogan připustil jisté nedostatky, ale tvrdí, že za rozsah katastrofy může osud. „Takové věci se stávaly vždycky. Je to součást plánu osudu,“ řekl během nedávné návštěvy regionu. S blížícími se volbami je Erdoganova budoucnost po 20 letech u moci v sázce - a jeho výzvy k národní jednotě podle BBC zůstávají nevyslyšeny.