Vajspapir, který se narodil v roce 1921 na jižní Ukrajině, sloužil během druhé světové války v Rudé armádě. Do nacistického vyhlazovacího táboru Sobibor se jako zajatec dostal v roce 1943, kdy vyšlo najevo, že je Žid.

Vajspapir ale dokázal uniknout smrti v plynové komoře, když byl místo toho poslán na nucené práce. Do historie se zapsal jako jeden z osmi organizátorů neúspěšného povstání proti dozorcům, ke kterému došlo v říjnu 1943.

Edgar Ray Killen u soudu. Ilustrační snímek
Zemřel Edgar Ray Killen. Někdejší vůdce Ku Klux Klanu

Během něj se z tábora podařilo utéct zhruba polovině z 600 vězňů. Konce války se však dožilo pouze 47 z nich, zbývající vězně nacisté po dopadení postříleli a tábor srovnali se zemí. Příběh povstání byl v roce 1987 ztvárněn ve filmu Escape from Sobibor.

Vajspapir, který během okupace přišel o celou rodinu, se po válce oženil a měl dva syny. Od roku 1994 žil v Kyjevě. Právě v něm podle berlínského památníků zavražděných evropských Židů také ve čtvrtek 11. ledna 2018 zemřel. 

 Archeologové pracující v místě někdejšího nacistického vyhlazovacího tábora Sobibor na východě Polska odkryli plynové komory, ve kterých bylo zmasakrováno odhadem na čtvrt milionu Židů.
Polští archeologové v Sobiboru odkryli zbytky plynových komor