„Jeho královská výsost princ Henrik zemřel mírumilovně ve spánku. Její veličenstvo královna se svými dvěma syny při něm stáli v jeho posledních chvílích,“ zní oficiální prohlášení královského paláce, které cituje agentura Reuters.

Henrik byl poslední měsíc hospitalizován s plicní infekcí, která u něj propukla na konci ledna. Ve vážném stavu byl tento týden převezen na rodinné sídlo nedaleko Kadaně, kde si přál skonat.

Princ vyvolal rozruch loni v srpnu, když oznámil, že nechce, aby byl po smrti pochován vedle své ženy Margrethe. K porušení 459 let dlouhé tradice ho vedl fakt, že mu nikdy nebyl přiznán titul krále a byl stále pouze princem. Nedlouho potom ale palác oznámil, že Henrik trpí stařeckou demencí.

Princ Henrik a královna Margrethe se svými syny
Uražený dánský princ odmítá po smrti spočinout vedle své ženy

V Dánsku se podle tradic princezna po svatbě stává královnou, nicméně princ se po svatbě králem nestává, ačkoliv jejich role jsou rovnocenné. To, že Henrik nebyl oficiálně považován za rovného královně, jej často frustrovalo. V roce 2009 dokonce o rovnosti královských manželů proběhlo referendum, ve kterém se lidé vyslovili pro vyrovnanost.

„Doufám, že muži budou rovnoceni dívkám,“ prohlásil tehdy princ. Podporu pro uznání svého titulu našel i v parlamentu. Navrhovaný zákon ale nikdy nebyl schválen.

Henrik v roce 2016 odešel do důchodu a vzdal se svého titulu. Od té doby se účastnil oficiálních akcí jen velmi sporadicky a místo toho trávil čas na soukromé vinici ve Francii. S královnou oficiálně žili stále společně.

Milovník dobrého vína a jídla proslul také jako umělec. Nejen jako básník a sochař, ale také jako autor několika knih o vaření. Oblíbený byl především mezi mladými lidmi. Známý byl i tím, že se na veřejnosti ukazoval v barevných šatech, čímž porušoval módní uniformitu královského rodu.

Dánský princ se narodil v roce 1934 jako Henri Marie Jean André de Laborde de Monpezat ve Francii. S královnou mají dva syny – korunního prince Frederika (49) a prince Joachima (50), kteří již mají také potomky, takže nástupnictví je zajištěno. Se svou ženou se vzali v roce 1967.

 Andrea Nahles a Martin Schulz
Martin Schulz skončil v čele německé sociální demokracie