Konstruktér si získal celosvětový věhlas jako tvůrce nejrozšířenější automatické pušky. Počet „kalašnikovů", originálů i kopií, se odhaduje na 100 milionů kusů. V Iževsku je i továrna, kde se po desetiletí Kalašnikovovy zbraně vyrábějí. Jsou oceňovány díky jednoduchosti obsluhy, obdivuhodné trvanlivosti i nízké ceně.

Michail Kalašnikov v poslední době trpěl různými zdravotními problémy. Před měsícem, 17. listopadu, byl v Iževsku, který leží asi 1300 kilometrů na východ od Moskvy, hospitalizován na jednotce intenzivní péče.

Udmurtský ministr zdravotnictví Vladimir Muzlov tehdy závažnost události před médii zlehčoval. Podobně i Kalašnikovův syn Viktor ujišťoval, že „nic strašného se neděje". Podle něj se otcovo zdraví zhoršilo nejspíše kvůli rozruchu provázejícímu oslavy 94. narozenin, které připadají na 10. listopadu.

Vynálezce byl letos v nemocnici třikrát

ITAR-TASS dnes ale napsal, že Kalašnikova na klinice přijali s žaludečním krvácením.

Vynálezce se v nemocnici letos ocitl třikrát, přičemž informace o jeho zdravotním stavu vždy byly skoupé a někdy i protichůdné. Například v létě, když se léčil v Moskvě, se objevily zprávy, že mu lékaři voperovali kardiostimulátor, ale později byly popřeny.

Ruská armáda v současnosti paradoxně hledá moderní náhradu za Kalašnikovovu zbraň, které má stále plné sklady. Většina exportu z Iževska tak směřuje na americký trh, kde se uchytily civilní verze „kalašnikovů", prodávané pod názvem Sajga.