McCainova manželka přiznala, že její srdce je zlomené. „Jsem velmi ráda, že jsem po celých 38 let mohla zažívat nekonečné dobrodružství plné lásky tohoto neuvěřitelného muže. Zemřel stejně jako žil. Za svých vlastních podmínek, obklopený lidmi, které miloval, a na svém oblíbeném místě,“ tweetovala Cindy McCainová.

„Stojí přede mnou nelehký úkol žít svůj život podle vzoru, jakým byl můj milující otec. Nadcházející dny a roky už nikdy nebudou stejné jako dřív, ale budou to dobré dny. Dny naplněné životem a láskou,“ uvedla ve svém prohlášení McCainova dcera Meghan.

Kondolence zaslali Obama i Trump

McCainova smrt zarmoutila i Baracka Obamu, který mezi 2009 a 2017 zastával úřad amerického prezidenta. Právě McCain byl v prezidentských volbách 2008 Obamovým nejvážnějším soupeřem.

„John McCain a já jsme byli zástupci dvou různých generací a do vysoké politiky jsme se vypracovali z rozdílných poměrů. Navzdory našim rozdílům jsme spolu ale sdíleli oddanost k něčemu vyššímu. Něčemu, za co Američané a imigranti po celé generace bojovali, pochodovali a obětovali se,“ napsal Barack Obama na facebooku.

„Jen málokteří si prošli zkouškou, kterou kdysi podstoupil John, a museli prokázat takovou odvahu,“ dodal Obama.

Ke smrti jednoho z nejvýraznějších amerických republikánů se již vyjádřil také současný americký prezident Donald Trump. Toho McCain často ostře kritizoval a podle dřívějších zpráv agentury AP si nepřál jeho účast na svém pohřbu. „Rodina senátora McCaina má můj nejhlubší respekt a sympatie. Jsme s vámi v našich srdcích a modlitbách,“ uvedl Trump v krátkém příspěvku na svém twitteru.

Nikdo ho nikdy nenahradí, uvedla Clintonová 

Trump v minulosti opakovaně odmítal mluvit o McCainovi jako o hrdinovi a při jedné z mnoha příležitostí na jeho adresu dokonce podotkl, že „má raději lidi, kteří se nedostali do zajetí“. Jiného názoru je ale neúspěšná prezidentská kandidátka Hillary Clintonová.

„Senátor John McCain žil, aby sloužil své zemi. Nemůžeme zapomenout na jeho hrdinství v americké armádě, ani 35 let v Kongresu. Byl to zdatný politik, důvěryhodný kolega a nikdy ho nikdo nedokáže nahradit,“ tweetovala Clintonová.