Král Abdalláh byl od začátku měsíce hospitalizován v Rijádu se zápalem plic. Salmána, kterému je 79 let, jmenoval právoplatným následníkem v červnu 2012, kdy zemřel korunní princ Najíf.
Americký prezident Barack Obama ocenil zásluhy Abdalláha a zdůraznil potřebu udržet úzké vztahy obou zemí. Salmán ve svém prvním veřejném projevu, přenášeném státní televizí, potvrdil očekávání: bude pokračovat v dosavadní Abdalláhově politice. „Budeme se nadále držet správné politiky, kterou Saúdská Arábie prováděla od svého založení," zdůraznil nový král, který tak uklidnil především Washington.
Podle kuvajtského analytika Ayeda Al-Manaaha se dá očekávat, že Salmán „zachová se Západem pragmatické vztahy, navzdory jeho zdánlivému sbližování s Íránem, ústředním rivalem Saúdské Arábie v muslimském světě," řekl analytik pro Jakarta Post. Saúdská Arábie je také největším vývozcem ropy na světě a významným spojencem USA. Za Abdalláha se země přidala k Američanům do boje proti teroristické síti al-Káida. Také z tohoto důvodu má stabilita monarchie globální význam.
Zesnulý král také zavedl reformy, které trochu modernizují muslimské království, například ve vztahu k ženám. Přesto je moc v ultrakonzervativní zemi stále soustředěna v rukou krále a nejvyšších princů.
Spekulace o ceně ropy
Okamžitě po úmrtí dlouholetého vládce pouštního království se vyrojily spekulace, zda to nesníží ceny ropy. „Nelze očekávat, že by smrt krále Abdalláha vedla ke snižování cen pohonných hmot. Trhy sice bezprostředně po oznámení úmrtí reagovaly posílením cen ropy Brent i WTI o 1,88 procenta, respektive o 1,17 procenta, ale jednalo se pouze o krátkodobou záležitost a ceny se stále drží bezpečně pod hranicích 50 dolarů za barel. Navíc nastupující král Salmán již potvrdil kontinuitu dosavadní politiky," vysvětlil Deníku energetický analytik Pavel Svoreň z investiční skupiny DRFG.
Dojde-li ke změně ceny ropy, bude to podle Svoreně z jiných důvodů. „Pohyby cen ropy lze v budoucnu očekávat spíše v důsledku změny objemu strategických zásob v USA, rozhodnutí OPEC nebo jiných významných producentů snížit produkci ropy či v důsledku změny výkonu globální ekonomiky. Na ceny pohonných hmot v České republice pak může mít dopad i slabší postavení koruny vůči dolaru," doplnil analytik.
Abdalláh byl doma sice populární, odpůrci mu přesto leccos vyčítají. Z poslední doby jde o odsouzení ochránce lidských práv Raífa Badávího k desetiletému vězení a tisíci ranám bičem za údajné odpadlictví a zřeknutí se víry.
Přes určitý posun k lepšímu v nerovnoprávnosti žen se zvedla vlna kritiky kvůli tomu, že stále nesmějí řídit auta pod hrozbou pokut. Nelibost vyvolalo i potlačení šíitských protestů. V roce 2013 pak Rijád podpořil svržení egyptského prezidenta Muhammada Mursího.
Kdo je Salmán
Nový král Salmán byl následníkem trůnu dosavadního krále Abdalláha od června 2012. Ve stejnou dobu se stal i prvním vicepremiérem, již od listopadu 2011 byl i ministrem obrany.
V politických kruzích má pověst čestného muže a uznávaného člena a arbitra rozvětvené královské rodiny. V minulých letech často vedl zasedání vlády a za nemocného krále Abdalláha jezdil do zahraničí nebo přijímal zahraniční delegace – v květnu 2013 například přijal v přístavu Džidda českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Podle některých zpráv nicméně neměl Salmán se svým bratrem Abdalláhem vždy ideální vztahy. Král Abdalláh například loni
v březnu naznačil, že novým korunním princem místo Salmána jmenuje svého nevlastního bratra, 35letého Mukrína. Ten se dnes stal následníkem trůnu. Salmán se narodil 31. prosince 1935 v Rijádu a skoro půl století působil jako guvernér provincie kolem metropole Rijádu. Právě on se zasloužil o moderní rozkvět Rijádu, dříve zaostalé pouštní osady. Třikrát ženatý Salmán má deset žijících synů.