Oznámila to agentura AP s odvoláním na jeho přátele. Za pomoc k sebevraždám, hodnoceným v USA jako vraždy, si Kevorkian přezdívaný "Doktor Smrt" odpykal osm let vězení.

Kevorkian byl hospitalizován v nemocnici Williama Beaumonta ve státě Michigan před měsícem kvůli zápalu plic a ledvinovým problémům, uvedl jeho přítel Mayer Morganroth. Podle něj personál nemocnice pustil umírajícímu pacientu jeho oblíbenou klasickou hudbu od Johana Sebastiana Bacha.

Podle Morganrotha spolu oba přátelé ještě ve čtvrtek večer mluvili a žertovali o tom, co budou dělat, až bude propuštěn z nemocnice na rehabilitaci.
Patolog Jack Kevorkian je patrně nejznámější osobou spojovanou s eutanazií. Za to, že v 90. letech umožnil více než stovce lidí spáchat sebevraždu, byl odsouzen k mnohaletému vězení. V červnu 2007 byl ale po osmi letech ze zdravotních důvodů propuštěn. Musel přitom slíbit, že už nikomu nebude pomáhat ke smrti; vymínil si však, že může nadále eutanazii propagovat články a přednáškami.

Umírání není zločin, tvrdil propagátor eutanazie Jack Kevorkian

Royal Oak (USA)/Praha - Pro někoho byl "andělem smrti", který nevyléčitelně nemocným pomohl od utrpení. Jiní jej viděli jako vraha, jenž si zasloužil trest. Americký patolog Jack Kevorkian byl patrně nejznámější osobou spojovanou s eutanazií a pomohl milosrdně zemřít asi 130 lidem, než jej v roce 1999 poslal americký soud do vězení za vraždu druhého stupně. Byl znám i jako výtvarník a jazzový hudebník. Dnes se jeho životní pouť uzavřela ve věku 83 let.

"Umírání není zločin," zní nejslavnější výrok Kevorkiana, přezdívaného Doktor Smrt, jehož v roce 2007 propustili z vězení pod podmínkou, že už nebude nikomu pomáhat se sebevraždou.

Proti kontroverznímu patologovi v minulosti soudy vedly hned několik procesů, v nichž byl žalován za pomoc k sebevraždě a osvobozen. Obžaloba mu nikdy vinu za úmyslné zabití nedokázala. Až nakonec v září 1998 Kevorkian svému pacientovi - dvaapadesátiletému Thomasi Youkovi, jenž trpěl nevyléčitelnou degenerativní nervovou chorobou - osobně vpíchl smrtící injekci a pořídil o tom filmový záznam. Ten poskytl médiím a následně byl obviněn z vraždy.

Smrt byla pro michiganského rodáka (20. května 1928 v Pontiaku) celoživotní téma

Jeho rodiče prchali před genocidou z Arménie, on si při studiích medicíny na Michiganské univerzitě vybral za specializaci patologii. A již na stáži v detroitské nemocnici v roce 1952 si prý talentovaný Kevorkian uvědomil, že "eutanazie za asistence lékaře a sebevražda jsou eticky správné".

V roce 1987 po návštěvě Amsterodamu, kde se eutanazie již několik let tolerovala, začal přes inzerát v amerických tiskovinách nabízet "poradenství ve smrti".

Touto bezplatnou "službou" Kevorkian poskytl v letech 1990 až 1998 asi 130 lidem "právo na smrt", jak to sám nazýval. "Jeho úmyslem není někoho zabíjet, ale zmírňovat utrpení. To je doktor Kevorkian," tak patologa charakterizoval při procesu v roce 1994 jeho častý obhájce Geoffrey Fieger. Soud tehdy vyhráli.

"Doktor Smrt" až na poslední medializovaný případ skutečně jen "asistoval". Procedura spočívala v tom, že Kevorkian - po několika konzultacích, kdy ho pacient ujistil, že chce dobrovolně ukončit život - poskytl vlastní speciální zařízení, které pak spustil vlastní rukou ten, kdo chtěl zemřít.

V září 2005 v rozhovoru pro MSNBC Kevorkian zmírnil svá stanoviska a prohlásil, že když bude podmínečně propuštěn, nebude v inkriminované činnosti pokračovat. Přesto mu byla v prosinci 2005 podmínka zamítnuta. Uspěl až o rok později s datem odchodu z vězení 1. června 2007 ze zdravotních důvodů. Byl vážně nemocný: měl hepatitidu typu C, vysoký krevní tlak, cukrovku, trápily ho závratě.

"Eutanazie by měla být legální. To je cíl. Budu bojovat za její legalizaci, ale nechci už při tom porušovat zákony," řekl při svém propuštění z vězení příležitostný malíř, milovník filmu či hráč na flétnu. Boji za legalizaci eutanazie nadále vyslovil morální podporu, ale asistovat u sebevražd už nadále nehodlal.

Jeho životní příběh se loni dočkal filmového zpracování. Ve snímku You Don't Know Jack (Neznáte Jacka) v produkci společnosti HBO hlavní roli ztvárnil Al Pacino.