Umělé přerušení těhotenství nejvyšší soud v USA legalizoval 22. ledna 1973. Velká bitva za legalizaci začala v roce 1969, kdy McCorveyová pod ochranným pseudonymem Jane Roeová podala u soudu v Texasu žádost o potrat, který jí ale nebyl umožněn. Argumentovala tím, že se stala obětí znásilnění.

Případ, ve kterém stát Texas zastupoval prokurátor Henry Wade, se nakonec dostal před nejvyšší soud USA, kde McCorveyová sice dosáhla svého, ale vzhledem k délce soudního řízení se dítě narodilo dřív, než byl vynesen rozsudek povolující potrat.

Čtěte také: České hory o víkendu stále lákaly, víc lyžařů dorazilo v neděli

McCorveyová se později stala důraznou odpůrkyní potratů a přiznala také, že si znásilnění vymyslela. Byla rovněž autorkou petice, která neúspěšně žádala nejvyšší soud, aby verdikt v případě Roeová versus Wade zrušil.

V České republice platí zákon povolující umělé potraty od roku 1957, v roce 1986 byl novelizován. Hranici pro ukončení těhotenství zákon určuje podle důvodu. Při ukončení těhotenství na žádost matky je nejzazším termínem 12. týden těhotenství, při indikaci genetické vady lze těhotenství ukončit až do 24. týdne.

Přečtěte si: Peníze na dluhopisy Agrofertu šly z Babišova účtu v UniCredit Bank