FBI zadržela Wahebu Issu Daisovou ve středu. Bezpečnostní orgán v prohlášení tvrdí, že žena provozovala jakousi „virtuální knihovnu, ve které byly k dispozici instrukce k sestavení bomby, biologických zbraní, jedů nebo návod na tvorbu sebevražedné vesty“.

Donald Trump
New York vs. Donald Trump. Stát žaluje prezidenta USA kvůli jeho nadaci

Mimo to prý Daisová pravidelně nabourávala uživatelské účty na Facebooku, které posléze využívala k verbování přívrženců. Ve Spojených státech je první osobou za poslední půlrok, jež za podobný počin míří k soudu. Ministerstvo spravedlnosti se dále nechalo slyšet, že mimo jiné plánovala útoky i na území USA.

V prohlášení také stojí, že matka dvou dětí své okolí nabádala k „nashromáždění co nejlepší techniky výbušnin i biologických zbraní, abychom je pak mohli předat potenciálním útočníkům z řad ISIS“. Lidem, kteří projevili zájem, pak dále podávala i detailnější informace.

Angela Merkelová
Merkelová v nemilosti. Rakušany odmítla, proti sobě má ministra i obyvatelstvo

K FBI se upozornění dostalo od bezpečnostního týmu Facebooku. Ten policisty upozorňoval, že ve Wisconsinu sídlí uživatel, jenž neustále sdílí detailní návody k tvorbě výbušných vest. Mimo to Daisová měnila ve všech napadených účtech fotografii, a to na dívku z řad Jezídů, severoíránské skupiny, která je v hledáčku Islámského státu dlouhodobě.

Postupem času se prý k ISIS sama chtěla připojit. „Paní Daisová vyjádřila touhu, že v budoucnu by se ráda stala jejich členkou,“ prohlašuje FBI. Žena, jež pochází z Izraele a do USA se přistěhovala se svým americkým manželem v roce 1992, je nyní obviněna za podporu teroristických aktů. Mimo to prý také pobízela jiné osoby, aby do nádrží s pitnou vodou přidávaly smrtelný jed ricin.

Húsíové, Íránem podporovaní rebelové, mají město pod kontrolou už několik let.
Bitva o Hudajdá pokračuje. Civilisty děsí letadla, OSN pomáhá jen omezeně

Daisové nyní hrozí až dvacet let vězení. Ve 45 letech patří k nejstarším lidem, kteří kdy byli z podpory ISIS obviněni.

Protesty Palestinců na hranici Gazy a Izraele.
Valné shromáždění OSN odsoudilo Izrael za zabíjení Palestinců v Pásmu Gazy