Online reportáž

Úřady ve Švýcarsku dnes vydaly nařízení, že ve snaze omezit šíření nového typu koronaviru se s okamžitou platností zakazují veřejné i soukromé akce s účastí více než 1000 lidí. Pořadatelská společnost Palexpo už o zrušení autosalonu informovala vystavovatele. V minulých dnech účast na akci odřekli zástupci některých automobilek, rovněž kvůli epidemii.

Co je koronavirus.Zdroj: Deník"Chceme šíření nákazy držet v mezích, jak jen to půjde," vysvětlil ministr vnitra Alain Berset nejnovější opatření. Opatření se týká veřejných i soukromých akcí a platí od dnešních 10:00 SEČ. Zasaženy jsou podle tisku i fotbalové a hokejové zápasy a akce jako bazilejský masopust nebo ženevský hodinářský salon. O případném zákazu menších akcí mají rozhodovat jednotlivé kantony.

Ve Švýcarsku je dosud podle Berseta hlášeno 15 nakažených novým virem Sars-CoV-2 a více než stovka lidí je v karanténě. Podle Berseta vedlo k novému hodnocení situace velké rozšíření viru během posledních dnů v sousedním Německu a v Itálii a také první potvrzené případy v samotném Švýcarsku.

Ministr uvedl, že kancelářské budovy s více než 1000 lidmi uzavřeny nebudou. "Tam se mohou lidé volně pohybovat a mohou dodržovat hygienické předpisy," řekl Berset. Podle DPA jsou zasažena především fotbalová utkání a zápasy nejvyšších soutěží ledního hokeje. Švýcarskou nejvyšší hokejovou ligu přitom od 7. března čeká vyřazovací fáze. V květnu pak má Švýcarsko hostit hokejové mistrovství světa.

Nový typ koronaviru se od prosince šíří z Číny, v posledních dnech ale zaznamenává rychlý nárůst počtu případů zejména Evropa. Nejhůře zasažena je Itálie. Kvůli cestovním omezením už byly zrušeny i některé další akce, například veletrh mobilních technologií v Barceloně.

Koronavirus.Zdroj: Deník