„Je nutné si ale uvědomit, že dříve probíhal jinak, než jak ho známe dnes," vysvětluje pro server Guardian Michaela Pavličevová, spoluautorka studie. „Myslíme si, že byl původně klíčový pro hormonální aktivitu a u lidí se postupně proměnil do dnešní formy," dodává.

Spolu s Günterem Wagnerem v článku publikovaném v časopise Molekulární a vývojová evoluce popisují, jak se zaměřili na anatomii a chování celé řady savců, aby objevili evoluční původ ženského orgasmu. Výzkum se zaměřil na působení prolaktinu a oxytocinu, které se dostávají do krevního oběhu ženy při jejím orgasmu. Uvolňování těchto hormonů před 60 až 65 miliony let mělo svou roli při ovulaci a oplodnění vajíčka ve vhodnou chvíli. Poté došlo ve vývoji k pravidelné ovulaci a orgasmus se stal pro reprodukci zbytečný.

U savců, jako jsou kočky a králíci, je podobná hormonální aktivita zásadním signálem pro vajíčka, aby opustila vaječníky. Což je
v kontrastu se zástupci jiných savců, jako jsou třeba lidé a další primáti. Stopováním těchto mechanismů napříč evolučním stromem savců autoři zjistili, že takzvaná mužem vyvolaná ovulace předcházela spontánní ovulaci, která se pravděpodobně poprvé objevila u předků primátů
 a hlodavců před 75 miliony let.

Vědci věří, že ženský orgasmus sice již neslouží reprodukci, ale může mít jiné funkce. „Hodně se debatuje o tom, zda ženský orgasmus může mít jiné funkce, například posilování citového pouta. Nelze tedy vyloučit, že tento vývoj umožnil vzniknout jiným funkcím poté, co se ztratila reproduktivní funkce ženského orgasmu," řekla Pavličevová.

Profesorka biologie
 a autorka knihy Případ ženského orgasmu Elisabeth Lloydová studii vítá. „Myslím, že jejich výzkum přinesl několik velmi zajímavých nápadů," řekla. Výsledky ji zatím ale stoprocentně nepřesvědčily. Studie se zabývá hormony, ale nebere v potaz neurologickou a svalovou aktivitu při orgasmu.