Před lety mnoho žen uteklo z rodných zemí, aby se provdalo za radikální islámské bojovníky slibující jim lepší život v samozvaném chalífátu Islámský stát (IS). Po pádu neuznaného státního útvaru v Sýrii a Iráku ale skončily v hlídaných táborech na severovýchodě Sýrie. Nyní se ženy pocházející z Velké Británie, Belgie, Německa, Nizozemska a Austrálie snaží dostat do vlastí. Podle výpovědí však západní země jejich prosby o umožnění návratu ignorují.

Žena podporující Islámský stát skončila před soudem:

Islámský stát se prezentuje jako osvoboditel žen od hrozby, kterou představují západní země, a to zejména v opuštění islámské víry
Ženu soudí za podporu Islámského státu. Najevo vyšly děsivé detaily

„Žijeme zde bez elektřiny a v krutých podmínkách. Zvířata by v takovém prostředí nepřežila,“ tvrdila britské televizní stanici Sky News Australanka žádající o repatriaci. Dodala, že její syn loni málem zemřel. I další manželky bojovníků IS mluvily o násilí – včetně sexuálních útoků – kterému musely čelit.

V drsných táborech žijí také děti. Většinu z nich s sebou matky vzaly při odchodu ze Západu, ale spousta z nich se narodila až v chalífátu. Například Zakija se svou dcerou odešla z Německa do Rakky za manželem, který ji podle jejích slov oklamal. V Sýrii porodila i druhé dítě, zatímco muže zabili. Spolu s dětmi se nyní chce vrátit. „Dcera chce být lékařkou, ale zde se nemůže vzdělávat,“ uvedla.

Ženy ze Západu provdané za džihádisty usilují o návrat do rodných zemí:

Zdroj: Youtube

„Byla to chyba,“ zpytovala svědomí Britka pocházející z Leedsu, kterou k přestěhování do chalífátu přesvědčil manžel, s nímž má sedmiletého syna.

Teď usiluje o návrat do Anglie. „Jsem ochotná čelit soudu. Ale hlavně ať už jsme doma,“ pověděla pro Sky News.

Děti mají šanci

Návrat je však obtížný. V Evropské unii se většina států zdráhá aktivně repatriovat rodiny teroristických bojovníků kvůli bezpečnostním obavám. Podle dokumentu Evropské komise zabývajícího se tímto problémem by země čelily dalším výzvám v podobě specifických opatření u potenciálně zradikalizovaných lidí. Navíc dosud neexistují stabilní národní programy, které by systematicky identifikovaly a aktivně navracely evropské občany ze syrských táborů.

Některé členské státy ale výjimečně povolily návrat osiřelých dětí. Jednalo se o individuální případy, se kterými pomohly jejich příbuzní nebo neziskové organizace. Příkladem byla Francie, která v roce 2019 přivezla 28 nezletilých.

Islámský stát má ukrytý poklad. O jeho poloze ví pár lidí:

Kde ukryl Islámský stát uloupené bohatství? Lovci pokladů po skrýši intenzivně pátrají. Ilustrační foto.
Kde je ukrytý poklad Islámského státu? Přesnou polohu zná už jen několik lidí

Odlišný přístup mají podle dokumentu na západním Balkáně, kde se vlády snaží přivést zpět všechny bývalé občany. Například v Kosovu se již vrátilo 110 lidí, v Bosně a Hercegovině jich bylo 25, další jednotky osob repatriovaly i Albánie a Severní Makedonie. Jedná se však o státy, kde je silně zakořeněný islám, a tak politický i právní pohled na situaci je do jisté míry ovlivněný náboženstvím.

Podle odhadu komise odešlo do Sýrie a Iráku zhruba 5300 mužů a žen z Evropy, s sebou vzali asi 1000 dětí a dalších 600 se narodilo v chalífátu. Předpokládá se, že celkově je v syrských táborech asi 3900 žen a dětí.

Islámský stát

  • Radikální islamistická teroristická organizace původem z Iráku.
  • V roce 2014 džihádisté na dobytých územích v Sýrii a Iráku vyhlásili samozvaný státní útvar Islámský stát. Ten zanikl v roce 2019. 
  • Dodnes však působí mnoho odnoží a skrytých teroristických buněk po celém světě.
  • Jeho přívrženci se například hlásili k loňské střelbě v Belgii, k pobodání německého turisty ve Francii, nebo plánovali útok jedem v Německu. Stáli rovněž za děsivým útokem ve Vídni z roku 2020.