Sebevraždy žen v domácnosti znamenají 14,6 procent ze všech spáchaných sebevražd v Indii za rok 2020. Celkem jich země zaznamenala 153 052. Podle těchto údajů si vzalo život více žen, než mužů.

Minulý rok nebyl výjimkou. Indické úřady data o sebevraždách sbírají od roku 1997 a spolu s nimi i prostředí, ve kterém tito jedinci pracují. Zjistily tak, že každý rok spáchá sebevraždu více než 20 tisíc žen v domácnosti. V roce 2009 toto číslo přesáhlo dokonce 25 tisíc.

Oficiální hlášení vždy tyto sebevraždy spojují s „rodinnými problémy“ či s „problémy spojenými s manželstvím“. Co za tím však stojí doopravdy?

Domácí tíseň a násilí

Specialisté na duševní zdraví tvrdí, že hlavním důvodem je rozmáhající se domácí násilí. V nedávném vládním průzkumu uvedlo 30 procent žen, že se s násilím ze strany svého partnera setkaly. Dále je rovněž důvodem každodenní dřina, která může činit soužití represivní a domovy tísnivé.

„Ženy jsou velmi houževnaté, ale i to má svůj limit,“ uvedla klinická psycholožka doktorka Usha Verma Srivastava, která působí v severním městě Váránasí.

„Většina dívek se vdá hned po osmnáctých narozeninách, což je legální věk k sňatku. Stane se manželkou a snachou a tráví veškeré své dny doma, vaří, uklízí a dělá domácí práce. Padne na ni řada omezení, má jen málo osobních svobod a jen málokdy přístup k vlastním penězům,“ vysvětlila podle britského serveru BBC.

„Na jejím vzdělání a snech postupně přestane záležet. Její ambice se začnou pomalu vytrácet, přichází zoufalství a zklamání, pouhá existence se stane mučivou,“ vysvětlila důvody pro sebevraždu mladých žen.

U starších Indek bývají důvody jiné. Mnohé z žen čelí syndromu prázdného hnízda poté, co vyrostou děti a odejdou z domova. Řada žen také trpí příznaky perimenopauzy, které mohou způsobit deprese a pláč.

Sebevraždám však lze podle doktorky Srivastavy snadno předejít. Podle dalšího doktora jménem Soumitra Pathare jsou sebevraždy Indů impulzivní. „Muž přijde domů, zbije svou ženu a ta spáchá sebevraždu.“

Odkázal na nezávislý výzkum, který prokázal, že třetina indických žen, které si vezmou život, měla dlouholetou zkušenost s domácím násilím. Tento důvod však není ve vládních datech o sebevraždách uveden.

Podle psycholožky Chaitali Sinha, která působí ve městě Bengalúr, je pro takové ženy zásadní neformální podpora. Sinha pracuje ve společnosti, která provozuje aplikaci na podporu duševního zdraví Wysa. Dříve působila ve vládní psychiatrické nemocnici v Bombaji. Za svou praxi se setkala se ženami, které utvořily malé skupinky, aby si pomáhaly. A to například při cestách vlakem, se sousedkami či při nákupu zeleniny.

„Neměly jiný prostředek se vyjádřit. Občas jejich zdravý rozum závisel právě na této konverzaci,“ uvedla Sinha s tím, že pandemie a lockdowny těmto ženám situaci jen přitížily. Takové ženy se tak ocitly uvězněny se svými násilnickými partnery. To ještě výrazněji omezilo jejich pohyb, a i to málo aktivit, které jim dělaly radost. „Naštvání, bolest a smutek se časem nakupí a sebevražda se stane jediným východiskem,“ vysvětlila Sinha.

Ve skutečnosti mnohem vyšší čísla

Indie však hlásí vysoké počty sebevražd celkově: indičtí muži, kteří si vezmou život, tvoří čtvrtinu světových sebevražd, zatímco ženy tvoří 36 procent ze všech světových sebevražd ve věkové kategorii 15 až 39 let.

Doktor Pathare, který se věnoval výzkumu mentálních poruch a prevenci sebevražd, však tvrdí, že oficiální čísla jsou v Indii velmi podhodnocená a neodrážejí opravdový rozměr tohoto problému.

Podle něj je sebevražda stále tabuizovaná a doprovází ji stud a stigma. Ve venkovské Indii nejsou například povinné pitvy, bohatí Indové zase spoléhají na policii, která o sebevraždě bude referovat jako o náhlém úmrtí.

„Když se podíváme na čísla pokusů o sebevraždu v Indii, zjistíme, že jsou směšně nízká. Všude jinde na světě jsou obecně pokusy čtyř až dvacetinásobně četnější než uskutečněné sebevraždy. To by znamenalo, pokud Indie za minulý rok zaznamenala 150 tisíc sebevražd, tak se o ni pokusilo asi 600 tisíc až šest milionů osob,“ vysvětlil Pathare. 

V současnosti se Indie snaží vyvinout účinný prevenční plán, jak sebevraždám předcházet. K tomu jsou rovněž potřebná kvalitní data.

„Spojené Národy chtějí na celém světě srazit do roku 2030 počty sebevražd o třetinu, v minulém roce v Indii toto číslo narostlo oproti minulému roku o 10 procent. Snižování tohoto čísla zůstává snem,“ uzavřel doktor Pathare.