Masivní blackout nastal krátce po sedmé hodině místního času, uvedla BBC S odvoláním na argentinská média. „Selhání přenosové soustavy zanechalo Argentinu a Uruguay bez proudu,“ informovala na sociálních sítích dodavatelská společnost Edesur.

Rozsáhlý výpadek proudu komplikuje zejména místní dopravu, když nefungují vlaky ani podzemní dráhy. Vyloučeno tak není ani to, že kvůli němu nebudou moci otevřít školy a úřady. Podle televize Sky by mohl mít dopad i na regionální volby, které se konají v několika částech Argentiny.

Obnovení dodávek zabere několik hodin

V některých částech Argentiny, včetně hlavního města Buenos Aires se sice podařilo dodávky obnovit, ministerstvo energetiky však očekává, že plné obnovení dodávek může trvat i několik hodin. Dodávky proudu byly obnoveny i v některých oblastech Uruguaye, upozornila státní energetická společnost UTE.

Kolem poledne místního času byly obnoveny dodávky elektřiny ve většině částí velkých měst, včetně Montevidea a Buenos Aires. "Služby se stále obnovují a situace v regionu se zlepšuje. Velká část systému vysokého napětí je ohnovena," dodala později UTE. 

Přesný důvod přerušení dodávek elektřiny není znám. Podle argentinského ministerstva energetiky zastavily bouře na pobřeží zřejmě přenos proudu dálkovým vedením Yacyreté-Salto Grande.