Soud ve Frankfurtu nad Mohanem zamítl žalobu izraelského cestujícího na kuvajtské aerolinky kvůli diskriminaci, které se měly dopustit, když ho v roce 2016 vyloučily z letu z Frankfurtu do Bangkoku, a to navzdory tomu, že měl platnou letenku. O případu informuje agentura DPA.

Kuvajtský národní dopravce zdůvodnil své rozhodnutí tím, že kuvajtský zákon z roku 1964 zakazuje kuvajtským občanům obchodovat s izraelskými občany. Poté prý nabídl Izraelci sedadlo v náhradním letu jiných aerolinek. 

Německý soud rozhodl, že "není rozumné očekávat, že aerolinky naplní kontrakt, jímž by se dopustily porušení zákonů vlastní země, a v důsledku toho pak mohly být stíhány v ní". Soud dále uvedl, že mu nepřísluší rozhodovat o tom, zda je samotný kuvajtský zákon opodstatněný a zda by obstál před německým nebo evropským právem. Zamítl také žádost cestujícího o odškodnění a rozhodl, že německý antidiskriminační zákon se vztahuje pouze na rasu, etnický původ a náboženství, nikoli na konkrétní národnost.

Právní zástupci izraelského pasažéra toto rozhodnutí okamžitě odsoudili. "Pokud by restaurace odmítla obsloužit někoho jen proto, že je černý, byli bychom právem pobouřeni a zděšeni. A rozhodně by nás neuspokojilo, že mu poté, co ho vykopla, nabídla poukaz do vedlejší hospody. Ale v tomto případě soudci zřejmě takový argument stačí jako důvod, aby prohlásil podobné jednání za legální," uvedla Brooke Goldsteinová, výkonná ředitelka mezinárodního pro-izraelského právního sdružení Lawfare Project.

"Prohlášení soudu, že můj klient měl akceptovat náhradní let s jinou leteckou společností, není ničím jiným, než kapitulací před antisemitskou diskriminací prováděnou leteckou společností Kuwait Airways. Tento rozsudek je hanbou demokracie a hanbou Německa. Nemůže obstát, rozhodně se proti němu odvoláme," prohlásil Nathan Gelbart, německý právník sdružení Lawfare Project.

Rozsudek odsoudil i frankfurtský starosta Uwe Becker: "Podle mého názoru by letecká společnost, která praktikuje diskriminaci a antisemitismus tím, že odmítá přepravovat izraelské cestující, neměla mít možnost vzlétat ani přistávat ve Frankfurtu ani na kterémkoli letišti v Německu. Tento kuvajtský zákon, který je hluboce antisemitský a zakazuje přepravu Izraelců, přece nemůže představovat právní základ pro porušování mezinárodních norem," uvedl Becker.