"Ne Mugabeho dynastii!" "Mugabe musí jít!" "Běž, běž!" Takové a podobné nápisy se objevily na transparentech, s nimiž vyšli do ulic Harare tisíce zimbabwských obyvatel. Podle CNN vládne na ulicích elektrizující atmosféra. Lidé mávají zimbabwskými vlajkami, běhají kolem tanků a objímají vojáky, aby dali najevo svou vděčnost armádě, která, jak se zdá, je už brzy zbaví bezmála čtyřicetileté Mugabeho diktatury. 

| Video: Youtube

Demonstraci svolala vlivná asociace válečných veteránů a podle CNN při ní nezasahuje žádná ozbrojená síla - s přítomností armády nemají demonstranté očividně žádný problém a policii není podle CNN nikde vidět. 

"Celý národ dnes slaví. Konečně se toho starce zbavíme," sdělil reporérovi CNN obyvatel Harare, který se představil jen prvním jménem Tanashe. 

Podle informací zdroje CNN, který je údajně přímo obeznámený s průběhem jednání mezi třiadevadesátiletým prezidentem a armádními představili, však Mugabe stále odmítá odstoupit. "V sobotu se Mugabe setkal s armádním velitelem generálem Constantinem Chiwengou, aby diskutovali o tom, co bude dál. Chiwenga na něj tlačí, aby konečně odstoupil a předal moc prozatímnímu prezidentovi," uvedl zdroj.

V prosinci se má uskutečnit kongres vládnoucí Mugabeho politické strany Zimbabwská africká národní unie - Vlastenecká fronta (ZANU-PF). Předpokládá se, že kongres zvolí nového vůdce strany, jímž by se měl stát bývalý viceprezident Emmerson Mnangagwa. Ten by pak měl vládnout coby prozatímní prezident až do voleb v příštím roce, uvedl zdroj CNN.

ZANU-PF vyzvala Mugabeho k rezignaci už v pátek. Stranické pobočky ve všech destei provinciích Zimbabwe také požadují, aby Mugabeho manželka rezignovala na funkci vůdkyně stranické ženské ligy. Právě ambiciózní politický vzestup dvaapadesátileté Mugabeho ženy byl zřejmě posledním impulsem k zásahu armádních velitelů, kteří se obávali, že zestárlý diktátor přesune své pravomoci právě na ni.

Mugabe vládl Zimbabwe 37 let a jeho diktátorský režim způsobil v zemi mimo jiné vážné oslabení ekonomiky a kolaps vládních služeb. V roce 2009 musela země nahradit vlastní měnu americkým dolarem, jelikož prakticky ztratila hodnotu. V zemi je oficiálně 85 procent nezaměstnaných, i když většina z nich pracuje na černo.