Zimbabwské úřady zakázaly několik opozičních shromáždění před druhým kolem prezidentských voleb, naplánovaných na 27. června.

Policisté předtím v pátek zadrželi opozičního prezidentského kandidáta Morgana Tsvangiraie. Propustili ho po dvouhodinovém zadržování na policejní stanici. Zatčen byl, když se pokoušel dostat na předvolební setkání se svými příznivci v dole u Bulawayo, druhém největším městě na jihu Zimbabwe.

Tsvangiraie zvítězil v březnovém prvním kole prezidentských voleb nad současným prezidentem Robertem Mugabem.

Opozičního vůdce zadrželi už ve středu a drželi ho na policii devět hodin. Obě zatčení policie odůvodňuje tím, že Tsvangirai porušuje zákaz pokračovat v předvolební kampani.

Zrušení dalších předvolebních shromáždění zdůvodnily úřady bezpečnostními důvody.

Opoziční strana Hnutí za demokratickou změnu však oznámila, že shromáždění jsou jejím jediným způsobem, jak komunikovat s voliči, neboť přístup do sdělovacích prostředků je jí zakázán.

Autoritářský Robert Mugabe nehodlá ponechat nic náhodě, a rozhodl se dál vládnou zemi, kterou přivedl k hospodářské katastrofě a hladu.

„Vzhledem k tomu, že opoziční strana si stěžovala, že její vůdcové byli terči pro vražedné útoky, nemohou úřady garantovat jejich bezpečnost a z toho důvodu se zakazují její veřejná shromáždění,“ stojí v policejním prohlášení.