Ta čelí rostoucímu mezinárodnímu tlaku kvůli tomu, že téměř měsíc po hlasování odmítá zveřejnit výsledky voleb, které podle pozorovatelů vyhrála opozice. Opoziční předáci navíc obviňují Mugabeho stoupence ze zastrašování veřejnosti a násilností proti politickým oponentům.

Podle plánu měla loď zamířit do přístavu jihoafrického Durban, kde se zbraně měly přeložit na nákladní vozy, které měly po souši pokračovat do Zimbabwe. Po čtyřech dnech čekání ale zakázal jihoafrický soud vyložit náklad a plavidlo vykázal z jihoafrických vod.

Zambijský prezident Levy Mwanawasa mezitím vyzval vlády ostatních afrických států, aby zabránily čínské lodi vstoupit do svých přístavů a zabránily tak eskalaci napětí v povolebním Zimbabwe.

Podle britské BBC míří teď plavidlo převážející munici, rakety a minometné granáty do Angoly, která je spojencem prezidenta Mugabeho. Spojené státy však podle stejného zdroje požádaly angolské úřady i vládu Namibie, aby vyložení nákladu za každou cenu zabránily.

Čínské ministerstvo zahraničí vývoz zbraní do Zimbabwe obhajuje. Podle mluvčí ministerstva Ťiang-jouové byly zbraně objednány vloni a jedná se o zcela standardní obchod. Přesto majitelé plavidla zvažují, že loď povolají zpět.