Jak uvedl guvernér centrální banky Gideon Gono, překročila úroveň 2 milionu procent.

Jeho ústav se proto k dnešnímu dni rozhodl vydat v rámci zoufalého boje proti poklesu ceny peněz bankovku s vyšší nominální hodnotou, a to 100 miliard zimbabwských dolarů. Nejhodnotnější bankovkou, která je v současnosti v oběhu, je 50 miliard a se zimbabwským dolarem se obchoduje v poměru 800 milionů zimbabwských dolarů ku jednomu americkému.

Nová bankovka bude mít podobu zvláštního agro-šeku, který by mohl pomoci lidem, jež musejí vybírat z účtů velké obnosy i kvůli jednoduchým transakcím.

Gono zvažoval také zvýšení limitu denního výběru, který nyní činí 100 miliard zimbabwských dolarů. Tato suma však umožní maximálně nákup dvou cest městským autobusem či dvou krajíců chleba. Zvýšení limitu výběru by mohlo pomoci omezit černý trh se základními potravinami nebo s valutami.

Obyvatelé kdysi ekonomicky vyspělého státu se již delší dobu potýkají s naprostým nedostatkem základních komodit, jako je maso, obilí, pohonné hmoty, a tento žalostný stav je připisován na konto nelítostné politice prezidenta Roberta Mugabeho, který mimo jiné značně omezil podnikání bělošských farmářů.

Tsvangirai je pro dialog

Jistou změnu v jeho vládě by mohl přinést podpis rámcové smlouvy, která by umožnila zahájení dialogu mezi vládní stranou Zanu-PF a opozicí Morgana Tsvangiraie.

K podpisu dohody by mohlo dojít už tento týden, jak oznámil to keňský premiér Raila Odinga, který s Tsvangiraiem hovořil v sobotu.

K politickému kolapsu došlo poté, co opozičníci neuznali zmanipulované Mugabeho vítězství v prvním březnovém kole. Finálního kola v červnu se Tsvangirai odmítl zúčastnit.